Încă o umilinţă pentru Brazilia

Fotbal / Turneul final al CM, finala mică: BRAZILIA - OLANDA 0-3

Sport 14 Iulie 2014 / 00:00 395 accesări

Speranţele Braziliei de a mai şterge din umilinţa înfrângerii dureroase din semifinalele Cupei Mondiale, când a fost zdrobită cu 7-1 de Germania, s-au spulberat sâmbătă noapte, în finala mică a turneului final. Reprezentativa ţării gazdă a înregistrat o nouă umilinţă, fiind învinsă la scor de forfait, 3-0 (Van Persie 3-pen., Blind 17, Wijnaldum 90+1), de Olanda, la capătul unei evoluţii extrem de slabe. Încurajaţi de zeci de mii de suporteri din tribunele “Estadio Nacional” din Brasilia, jucătorii „carioca“ nu au rezistat decât trei minute în faţa atacanţilor “portocalei mecanice”. Astfel, Robben, declarat jucătorul meciului, a scăpat singur spre poarta lui Julio Cesar şi a fost oprit în suprafaţa de pedeapsă prin fault de Thiago Silva, în postură de ultim apărător. Căpitanul sud-americanilor a fost iertat de eliminare de către centralul algerian Djamel Haimoudi, care i-a arătat doar cartonaşul galben, dar Van Persie nu i-a iertat pe brazilieni şi a marcat de la punctul cu var. Diferenţa s-a majorat în min. 17, după o nouă fază plecată de la Robben, fundaşul Blind profitând de degringolada din defensiva gazdelor. Fluieraţi de propriii suporteri, elevii lui Scolari au încercat să revină pe tabela de marcaj, dar nu au reuşit nici măcar să ameninţe poarta apărată de Cillessen. În plus, arbitrul african nu a sancţionat un fault clar comis asupra lui Oscar şi, în loc să acorde lovitura de pedeapsă, l-a avertizat cu cartonaş galben pe mijlocaşul brazilian, considerând că acesta a simulat. În primul minut de prelungire, Wijnaldum a răsucit cuţitul în rană, stabilind scorul final cu un şut din marginea careului mic. Ultimele secunde ale jocului au mai consemnat un record, selecţionerul Louis Van Gaal trimiţându-l în teren pe portarul Worm, ultimul jucător din lot care nu fusese folosit la acest turneu final.

Au evoluat - Brazilia (selecţionerul Luiz Felipe Scolari): Julio Cesar - Maicon, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell - Luiz Gustavo (46 Fernandinho), Paulinho (57 Hernanes) - Ramires (73 Hulk), Willian, Oscar - Jo; Olanda (selecţioner Louis Van Gaal): Cillessen (90+3 Vorm) - Kuyt, De Vrij, Vlaar, Martins Indi, Blind (70 Janmaat) - Wijnaldum, Clasie (90 Veltman), De Guzman - Robben, Van Persie. Cartonaşe galbene: Silva, Fernandinho, Oscar / Robben, De Guzman. Au arbitrat: Djamel Haimoudi (Algeria) - Redouane Achik (Maroc) şi Abdelhak Etchiali (Algeria).