Încă o victorie pentru FC Viitorul în Cipru

Fotbal

Sport 17 Ianuarie 2017 / 17:41 525 accesări
Alex Nimely a marcat golurile echipei constănțene în amicalul de marți

FC Viitorul, liderul Ligii 1, a susținut marți, la Aradippou, al doilea meci amical în stagiul de pregătire din Cipru, împotriva echipei cipriote de primă ligă Ermis Aradippou. Jucătorii antrenați de Gheorghe Hagi au câștigat întâlnirea cu scorul de 2-0, ambele goluri fiind reușite de atacantul Alex Nimely, în minutele 51 și 77. În prima repriză, Rîmniceanu s-a opus deschiderii scorului, iar Carp și Purece au fost cel mai aproape de gol. Dubla lui Nimely a adus al doilea succes pentru echipa constănțeană, după 8-0 cu Thoi Lakatamias, dar Viitorul a mai irosit în partea a doua a jocului de marți și alte ocazii de a marca, prin Vînă, Vlad Morar, de două ori, Răzvan Marin și Dragoș Nedelcu.

Pentru Viitorul au evoluat următorii jucători: Rîmniceanu (46 Buzbuchi) - S. Rădoi (46 Benzar), Mladen (46 Țîru), Boli (46 Hodorogea), Cr. Ganea (46 Mitache) - Neniță (46 R. Marin), Carp (46 Dr. Nedelcu), Purece (46 Vînă) - A. Chițu (46 Cioablă), G. Iancu (46 Nimely), Cruceru (46 Vl. Morar).

Următorul amical al Viitorului în Cipru este programat vineri, 20 ianuarie, cu formația bulgară Levski Sofia.

Miercuri, echipa FC Viitorul II va disputa primul meci de verificare în Insula Afroditei, cu Paralimni (Cipru).