Încă o victorie pentru fetele noastre la CE de tenis de masă

Sport 14 Septembrie 2017 / 14:00 890 accesări
Elizabeta Samara și Bernadette Szocs au obținut victoriile României în disputa cu Cehia

Echipa feminină de tenis de masă a României a învins formația Cehiei cu scorul de 3-1, miercuri seară, într-un meci din Grupa B a Campionatelor Europene de la Luxembourg. După 3-0 cu Olanda în primul meci de miercuri, tricolorele au făcut un nou pas spre sferturile de finală. Punctele în meciul cu Cehia au fost aduse de Elizabeta Samara (două) și Bernadette Szocs. Samara a dispus în primul meci de Renata Strbikova cu scorul de 3-1 (11-6, 11-9, 12-14, 11-6), iar în ultimul de Hana Matelova cu 3-1 (7-11, 16-14, 12-10, 11-8). B. Szocs a învins-o pe Dana Cehova cu 3-0 (11-5, 11-7, 11-4). În altă partidă, Daniela Dodean-Monteiro a fost învinsă de Matelova cu 3-2 (12-10, 8-11, 9-11, 11-7, 11-8). Joi, în ultimul său meci din grupă, România va întâlni formația Luxemburgului, de la ora 18.00. Primele două clasate din grupă se vor califica în sferturile de finală. Din echipa antrenată de constănțeanul Viorel Filimon mai fac parte Irina Ciobanu și Adina Diaconu.

Echipa masculină a României, antrenată de Andrei Filimon, fiul selecționerului de la naționala feminină, este formată din Adrian Crișan, Ovidiu Ionescu, Hunor Szocs, Cristian Pletea și Rareș Șipoș. Din păcate, România a debutat cu o înfrângere în Grupa D, 1-3 cu Ucraina, miercuri seară. Ionescu l-a învins cu 3-1 pe Viktor Yefimov, dar a cedat cu 1-3 în fața lui Lei Kou, jucător care a dispus cu 3-0 și de H. Szocs. În alt meci, Crișan - Yevhen Pryshcepa 0-3.

Joi la prânz, cu Franța, ai noștri au pierdut tot cu 1-3. Simon Gauzy i-a învins cu 3-0 pe H. Szocs și pe Ionescu, iar Emanuel Lebesson a dispus tot la zero de Crișan. În ultimul joc din grupă, programat tot joi, tricolorii întâlnesc Polonia (ora 21.00). Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală.