Încă trei puncte importante pentru România U21

Fotbal / Preliminariile EURO 2021

Sport 14 Noiembrie 2019 / 21:56 672 accesări

Reprezentativa de tineret a României a câştigat joi seară, pe stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari, meciul cu Finlanda, din Grupa 8 a preliminariilor EURO 2021. Tricolorii Under 21 s-au impus cu scorul de 4-1 (V. Mihăilă 8, 16, 78, Hyvärinen 45+5-autogol 45+5/ Kairinen 3), după ce formaţia finlandeză a deschis scorul, obţinînd trei puncte importante în lupta pentru calificarea la turneul final. Eroul întâlnirii a fost Valentin Mihăilă, jucătorul de la Universitatea Craiova marcând trei goluri pentru România.

Trei jucători de la FC Viitorul Constanţa au fost titulari în partida de joi: fundaşul Radu Boboc (a fost înlocuit în minutul 33, din cauza unei accidentări), mijlocaşul Radu Ciobanu (a fost utilizat tot meciul şi a pasat decisiv la al doilea gol înscris de Valentin Mihăilă) şi atacantul George Ganea (a fost înlocuit în minutul 64, centrând decisiv la al treilea gol marcat de formaţia noastră).

Au evoluat următoarele echipe - România (selecționer: Mirel Rădoi): A. Vlad - A. Rațiu, Pașcanu (cpt.) (83 D. Ciobotariu), Chindriș, R. Boboc (33 R. Grigore) - A. Ciobanu, Oaidă, Moruțan (64 D. Olaru) - Man (64 Merloi), G. Ganea (64 Ad. Petre), V. Mihăilă; Finlanda (selecționer: Juha Malinen): Jaaskelainen - Halme (cpt.), Pikkarainen, Sundman - Virtanen (44 Hyvarinen), Lingman (65 Oksanen), Kairinen (73 Vertainen), Valakari, Assehnoun (65 Banza) - Soisalo (73 Ylatupa), Kalliman. Cartonaşe galbene: Pașcanu / Oksanen. Partida a fost arbitrată la centru de irlandezul Robert Hennessy.

Clasament: 1. ROMÂNIA 9p (golaveraj: 11-3), 2. Danemarca 9p (5-2), 3. Finlanda 7p (8-6), 4. Ucraina 3p (4-5), 5. Irlanda de Nord 2p (2-6), 6. Malta 1p (0-8).

Vineri seară, de la ora 18.30, la Kiev, se va disputa întâlnirea Ucraina - Danemarca.

România U21 va juca în deplasare următoarea partidă, cu Irlanda de Nord, marţi 19 noiembrie, de la ora 19.30, pe stadionul „The Showgrounds” din Ballymena.