Incident șocant pe „Rod Laver Arena” din Melbourne

Tenis / Australian Open

Sport 21 Ianuarie 2016 / 16:40 680 accesări
Ana Ivanovic și arbitrul partidei au urmărit cu sufletul la gură cum medicii i-au acordat primul ajutor unei spectatoare

Meciul dintre Ana Ivanovic (Serbia), cap de serie nr. 20 și locul 23 WTA, şi Anastasija Sevastova (Letonia), locul 113 WTA, din turul secund al probei de simplu feminin de la Australian Open, a fost întrerupt joi timp de aproximativ jumătate de oră, după ce o spectatoare a căzut pe scări în „Rod Laver Arena”. Ivanovic conducea cu 4-3 în primul set în momentul în care spectatoarea a căzut. Femeii i s-a acordat primul ajutor în tribună, iar apoi a fost scoasă din incintă pe targă. „M-am simțit groaznic. M-a luat tremuratul, pentru că sunetul produs în momentul căderii a fost foarte puternic. L-am auzit și m-am oprit imediat. Pur și simplu, a sunat teribil. A fost bine că am luat o pauză, pentru că tremuram puternic, mai ales că mi s-a spus că femeia sângera. Sper că se simte bine”, a spus Ivanovic. Tenismena în vârstă de 28 de ani și-a revenit destul de repede și a obținut calificarea în turul al treilea, impunându-se cu 6-3, 6-3.

Incidentul de joi a avut loc la două zile după ce, la meciul dintre australianul Bernard Tomic şi Denis Istomin (Uzbekistan), unei spectatoare i s-a făcut rău în tribună și a fost nevoie de intervenția medicilor.