Info World Cup

CM de fotbal Rusia 2018

Sport 17 Iunie 2018 / 11:35 598 accesări

Mijlocaşul croat Luka Modric, desemnat jucătorul meciului Croaţia - Nigeria, scor 2-0, din Grupa D a turneului final din Rusia, a înscris, sâmbătă seară, golul cu numărul 2.400 din istoria Cupei Mondiale. Modric a marcat din penaly, în minutul 71, şi a fost coautor la primul gol al Croaţiei.

Accidentat în partida de sâmbătă cu Peru şi înlocuit în prima repriză, mijlocaşul danez William Kvist ar putea rata următoarele jocuri de la World Cup 2018.

Atacantul argentinian Lionel Messi a declarat după remiza cu Islanda, în care a irosit o lovitură de la 11 metri, că islandezii le-au dat o replică puternică, dar echipa sa merita victoria. „Nu am avut spaţii să-i punem în dificultate, mai ales că noi am încercat să jucăm rapid. Trebuie să fim mai buni, să ne îmbunătăţim jocul, mai ales că nu ne aşteptam să avem doar un punct după primul meci”, a spus Messi.

În clasamentul golgheterilor, după primele opt meciuri, în care s-au marcat 21 de goluri, lider este portughezul Cristiano Ronaldo, cu trei reuşite, secondat de rusul Denis Cheryshev şi spaniolul Diego Costa, ambii cu câte două goluri.