INFO WORLD CUP 2014

Sport 30 Iunie 2014 / 00:00 495 accesări

Programul meciurilor de azi de la turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din Brazilia (ora de start - ora României, toate partidele vor fi transmise în direct de TVR 1) - OPTIMI DE FINALĂ, Meci E, luni, 30 iunie, ora 19.00: FRANŢA (locul 1 Gr. E) - NIGERIA (locul 2 Gr. F) - la Brasilia; Meci F, luni, 30 iunie, ora 23.00: GERMANIA (locul 1 Gr. G) - ALGERIA (locul 2 Gr. H) - la Porto Alegre.

ROUSSEFF ŞI BLATTER VOR ÎNMÂNA TROFEUL NOII CAMPIOANE MONDIALE

Preşedinta Braziliei, Dilma Rousseff, şi preşedintele FIFA, Joseph Blatter, vor înmâna trofeul echipei câştigătoare a Mondialului 2014, în timp ce jucătorul Carles Puyol şi top-modelul Gisele Bündchen doar îl vor prezenta pe stadionul „Maracana“ după finală, a precizat Jerome Valcke, secretarul general al FIFA. „Contrar a ceea ce am citit, Carles Puyol şi Gisele Bündchen nu vor fi cei care vor înmâna cupa câştigătorilor, ci ei doar vor prezenta trofeul pe teren. Cei care o vor înmâna vor fi Dilma Rousseff şi Joseph Blatter”, a explicat nr. 2 din FIFA în faţa presei din Rio de Janeiro. Confuzia a pornit de la un comunicat al federaţiei spaniole de fotbal, care indica faptul că Puyol, campion mondial în 2010, nereţinut însă printre 23 de jucători spanioli pentru Mondialul brazilian, ar fi fost ales pentru ceremonia de înmânare a trofeului după finala de pe „Maracana“, din 13 iulie.

UN FAN BRAZILIAN A MURIT DUPĂ CE A SUFERIT UN ATAC DE CORD ÎN TIMP CE URMĂREA MECIUL CU CHILE

Un fan brazilian în vârstă de 69 de ani a încetat din viaţă după ce a suferit un atac de cord, sâmbătă, într-un bar din apropierea stadionului din Belo Horizonte, în timp ce urmărea meciul dintre Brazilia şi Chile, de la Cupa Mondială, informează „The Independent“. Potrivit unui reprezentant al autorităţilor locale, bărbatul, care era şi diabetic, a fost transportat la spital, dar a murit două ore mai târziu. În timpul partidei de sâmbătă, decisă la loviturile de departajare, au avut nevoie de îngrijirile medicilor 98 de persoane. Printre acestea se numără o femeie în vârstă de 50 de ani, care s-a plâns de o problemă cardiacă, şi un bărbat care a suferit o fractură de piramidă nazală într-o bătaie. Reprezentativa Braziliei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins sâmbătă, la Belo Horizonte, cu scorul de 4-3, în urma executării loviturilor de departajare, selecţionata statului Chile. La finalul celor 90 de minute de joc şi al prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1 (David Luiz 18 / Alexis Sanchez 32). La loviturile de departajare, pentru Brazilia au punctat Luiz, Marcelo şi Neymar, iar Willian şi Hulk au ratat. Pentru Chile au înscris Aranguiz şi Diaz, în timp ce Pinilla, Sanchez şi Jara au ratat.

PRINŢUL HARRY A REPARAT TELEVIZORUL UNEI FAMILII CHILIENE PENTRU CA ACEASTA SĂ POATĂ URMĂRI CM

Prinţul Harry a reparat televizorul unei familii cu ocazia vizitei sale în Chile, exact la timp pentru ca membrii acesteia să poată viziona un meci de fotbal de la Cupa Mondială din Brazilia, informează dailymail.co.uk. Într-o vizită efectuată în afara oraşului Valparaiso, prinţul Harry şi-a demonstrat abilităţile practice reparând televiziorul unei familii pentru ca aceasta să poată urmări meciul dintre Chile şi Brazilia. Prinţul britanic se afla în El Vergel, unul dintre cartierele sărace de pe dealurile din jurul oraşului Valparaiso, pentru a observa modul în care este reconstruită comunitatea după ce un incediu forestier a distrus, în luna aprilie, nouă din zece case. Fundaţia de caritate Techo îi ajută pe săteni să îşi ridice case noi din pal şi fier, iar, în timpul vizitei, într-una dintre barăci, cea a Cocăi Perez, în vârstă de 50 de ani, care locuieşte împreună cu cei doi copii ai săi, prinţul Harry a observat că televizorul familiei nu funcţiona corespunzător. „A aruncat o privire şi apoi a început să mişte cablul”, a spus Perez. „El a reuşit să îl repare, astfel că noi am putut să vizionăm meciul dintre Chile şi Brazilia. Acum pot să spun la toată lumea că prinţul Harry este depanatorul meu TV!”, a completat aceasta. Prinţul Harry a vizitat oraşul Valparaiso în cea de-a doua zi a călătoriei sale de trei zile în Chile, după o vizită efectuată în Brazilia. Prinţul Harry a susţinut echipa Angliei la meciul cu naţionala statului Costa Rica, disputat la 24 iunie, la Cupa Mondială.

TABAREZ A RECUNOSCUT SUPERIORITATEA COLUMBIENILOR

Selecţionerul Uruguayului, Oscar Washington Tabarez, a declarat că jucătorii săi trebuie să accepte înfrângerea şi să felicite Columbia, care a învins cu scorul de 2-0 şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale. „Ştiam că naţionala Columbiei este o mare echipă, cu mari jucători. Rodriguez a marcat unul dintre cele mai frumoase goluri de la Cupa Mondială. În repriza a doua am mai primit un gol şi a trebuit să riscăm, dar ei au avut un portar foarte bun. Trebuie să acceptăm înfrângerea, să felicităm Columbia şi să-i dorim mult succes mai departe”, a declarat Tabarez.

COLUMBIENII, FELICITAŢI DE RADAMEL FALCAO

Starul Columbiei, Radamel Falcao, accidentat şi absent de la turneul final din Brazilia, a salutat calificarea istorică a echipei sale în sferturile de finală ale Cupei Mondiale. „Istoric. Prima oară când echipa noastră merge în sferturile Cupei Mondiale. Mulţumesc lui Dumnezeu pentru acest lucru”, a scris pe Twitter jucătorul echipei AS Monaco.

CALIFICARE DEDICATĂ POPORULUI COLUMBIAN

Selecţionerul Jose Nesto Pekerman a declarat că poporul columbian merita calificarea în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, lucru reuşit de elevii săi care s-au impus, scor 2-0, în meciul cu Uruguay. „Felicitări tuturor, oamenii din Columbia meritau această calificare. Uruguay este o echipă foarte dificilă, cu un mare antrenor, dar vreau să le mulţumesc jucătorilor pentru efortul depus. Acum trebuie să ne gândim la Brazilia”, a declarat Pekerman.

JAMES RODRIGUEZ, JUCĂTORUL MECIULUI COLUMBIA - URUGUAY

Atacantul James Rodriguez a fost desemnat jucătorul meciului Columbia - Uruguay, scor 2-0, disputat sâmbătă, pe „Maracana“, în optimile de finală ale Cupei Mondiale. Rodriguez a jucat 85 de minute, a reuşit 43 de pase şi a marcat cele două goluri, primul dintr-o execuţie de senzaţie de la marginea careului. “Întotdeauna încerc să înscriu astfel la antrenamente şi sunt foarte fericit că am reuşit să o fac într-un meci oficial. Am făcut istorie cu toţii şi vrem să continuăm. Vom juca în sferturi cu Brazilia şi ştim că este o echipă extraordinară, cu jucători de top, dar vrem să învingem”, a spus Rodriguez.

TRAGEDIE ÎN TIMPUL MANIFESTAŢIILOR DE BUCURIE DE LA BOGOTA

O tânără în vârstă de 25 de ani a murit după ce a fost lovită de un glonţ rătăcit în timpul manifestărilor de bucurie de la Bogota, după calificarea echipei Columbiei în sferturile de finală ale Cupei Mondiale. Femeia a fost rănită mortal când o persoană a tras câteva focuri de armă în aer pentru a sărbători victoria Columbiei, în cartierul Bosa, din sudul Bogotei. O altă persoană a fost rănită. “O femeie a murit din cauza unui glonţ rătăcit. Trebuie să fim mai prudenţi”, a declarat primarul Bogotei, Ricardo Bonilla. Şeful Poliţiei naţionale, Rodolfo Palomino, le-a cerut, de asemenea, columbienilor să fie prudenţi. “Să nu lăsăm bucuria victoriei să se transforme în lacrimi”, a subliniat el. La Bogota s-au mai înregistrat incidente în timpul manifestărilor de bucurie prilejuite de Cupa Mondială, de la începutul competiţiei, iar nouă persoane au murit în accidente rutiere, în timp ce columbienii se bucurau de succesele echipei lor naţionale. Municipalitatea a decis ca, în zilele în care reprezentativa Columbiei are programate meciuri la Cupa Mondială, să fie interzis consumul de alcool.

SHAKIRA A LĂUDAT PE TWITTER SELECŢIONATA COLUMBIEI

Celebra interpretă columbiană Shakira i-a felicitat pe Twitter pe jucătorii din echipa naţională de fotbal, după victoria cu 2-0 înregistrată sâmbătă în faţa Uruguayului. „Suntem în semifinală! James - un mare „mulţumesc“ pentru tine”, a scris cântăreaţa, referindu-se la James Rodriguez, autorul celor două goluri. Ea a avut un scurt comentariu şi despre portarul David Ospima. „Pur şi simplu spectaculos”, a opinat Shakira.

LUIS SUAREZ A NEGAT CĂ L-A MUŞCAT PE CHIELLINI

Uruguayanul Luis Suarez, suspendat nouă meciuri, a negat că l-a muşcat pe Chiellini într-o declaraţie transmisă Comisiei de Disciplină a FIFA. „Mi-am pierdut echilibrul şi am căzut peste adversarul meu. În acel moment, faţa mea s-a lovit de jucător, lăsând o mică echimoză şi o durere la dinţi. În niciun caz ceea ce este descris ca o muşcătură sau încercare de muşcătură nu s-a produs”, conform extraselor publicate de FIFA. Joi, Comisia de Disciplină a FIFA l-a suspendat pe Suarez pentru nouă meciuri, atacantul primind şi o interdicţie de patru luni din orice activitate legată de fotbal. Potrivit raportului Comisiei, „infracţiunea a fost comisă direct asupra unui adversar fără să fie luptă pentru balon şi a fost făcută într-o manieră deliberată, intenţionat şi fără să fie provocată”. Raportul adaugă că a existat „intenţia de a provoca o accidentare fizică unui rival printr-o muşcătură, lucru ce nu are nicio legătură cu fotbalul şi încalcă principiile fair-play-ului şi eticii sportive”.

JOSEPH BLATTER L-A CRITICAT PE LUIS SUAREZ

Preşedintele FIFA, Joseph Blatter, a refuzat să comenteze suspendarea fotbalistului Luis Suarez, limitându-se să spună că nu este corect ceea ce a făcut uruguayanul la meciul cu Italia, din grupele Cupei Mondiale. „Ne luptăm pentru fair-play în teren şi în afara terenului, însă mai ales în teren, iar ceea ce a făcut acest jucător nu este corect”, a spus Blatter. „Decizia a fost luată de o comisie din care fac parte şapte persoane, nu este de competenţa mea să o comentez. Evident au luat în considerare antecedentele acestui jucător, care a mai fost suspendat pentru un incident similar. Nu pot să spun dacă sancţiunea este prea mare sau suficientă, decizia a fost luată de o comisie independentă”, a adăugat preşedintele FIFA.

TABAREZ SE RETRAGE DIN POZIŢIILE DEŢINUTE ÎN CADRUL FIFA

Selecţionerul Uruguayului, Oscar Tabarez, a declarat că va renunţa la poziţiile sale din cadrul FIFA, în semn de protest faţă de suspendarea fotbalistului Luis Suarez de către forul mondial. Tehnicianul sud-american a precizat că se va retrage din grupul de studiu tehnic şi din comisia strategică. Tabarez este de părere că suspendarea lui Suarez a fost bazată mai mult pe opiniile presei şi că fotbalistul a fost făcut “ţap ispăşitor”. Selecţionerul uruguayan a vorbit timp de 12 minute fără întrerupere într-o conferinţă de presă la stadionul „Maracana“, anunţând din start că nu va răspunde la întrebări. El a subliniat că suspendarea lui Suarez este o sancţiune prea severă. „Ştim ce greşeli a făcut Luis Suarez, dar severitatea a fost prea mare. De multe ori se uită că ţapul ispăşitor este o persoană, care are drepturi”, a afirmat tehnicianul. „A făcut o greşeală, nu a comis o crimă”, a mai spus Tabarez, menţionând că Suarez este victima hărţuirii şi a unei campanii de presă. „Nu justific nimic, nu spun că nu trebuie sancţionat, dar întotdeauna trebuie să i se dea posibilitatea de a vorbi celui care a făcut greşeala”, a precizat tehnicianul. Tabarez a părăsit sala în aplauzele jurnaliştilor uruguayeni.

FIFA ÎL ANCHETEAZĂ PE DEFOUR

FIFA a deschis o procedură disciplinară ce îl vizează pe mijlocaşul belgian Steven Defour, ca urmare a eliminării acestuia la meciul cu Coreea de Sud pentru un fault asupra lui Kim Shin-wook, a anunţat Delia Fischer, reprezentantă a departamentului de comunicare al forului mondial. Defour a fost eliminat în minutul 45 al partidei de joi, din grupele Cupei Mondiale, şi a fost suspendat automat un meci. Deschiderea procedurii disciplinare poate duce la o sancţiune mai severă.

ELVEŢIANUL GAVRANOVIC A PLECAT ACASĂ

Mario Gavranovic a suferit o ruptură de ligamente la genunchiul drept, la un antrenament, iar duminică s-a întors în Elveţia, pentru a fi operat. „Mario Gavranovic s-a accidentat grav la genunchiul drept, la antrenamentul de sâmbătă, de la Porto Seguro. El doreşte să se opereze cât mai repede în Elveţia”, a anunţat Federaţia Elveţiană de Fotbal (ASF). El nu a evoluat în niciun meci la turneul final, iar acum, cel mai probabil, va fi indisponibil până la finalul anului. Marţi, la Sao Paulo, în optimi, Elveţia va întâlni Argentina.

ROBERT DE NIRO, AHTIAT DUPĂ FOTBAL

Actorul american Robert De Niro a întrerupt filmările de la pelicula „The Intern” şi a mers în apartamentul unei persoane pe care nu o cunoştea, în cartierul new-yorkez Brooklyn, pentru a urmări meciul de fotbal disputat între echipele Statelor Unite şi Germaniei! Legendarul actor, care este pasionat de fotbal, nu a vrut să rateze partida americanilor, astfel că reprezentanţii studiourilor Warner Bros. au expediat câteva e-mail-uri mai multor proprietari dintr-un bloc de apartamente din Brooklyn, în care îi întrebau pe aceştia dacă ar fi de acord ca Robert De Niro să urmărească acel meci de fotbal din locuinţa lor. „Sunteţi de acord ca noi să instalăm un mic satelit portabil pe acoperişul blocului vostru şi să tragem de acolo un cablu pe stradă pentru a-i îndeplini cererea?”, se afirma în acel e-mail. Totuşi, această operaţiune nu a mai fost necesară, întrucât actorul american, în vârstă de 70 de ani, a găsit foarte repede un grup de persoane care urmăreau deja acel meci şi a decis să meargă în apartamentul acestora. Deşi americanii au pierdut în faţa germanilor cu scorul de 1-0, Robert De Niro a declarat că este, totuşi, foarte fericit de faptul că naţionala ţării sale a trecut de faza grupelor la CM din Brazilia.