Înfrângere cu gust amar pentru tineretul României

Fotbal / EURO 2019, prima semifinală: ROMÂNIA - GERMANIA 2-4

Sport 27 Iunie 2019 / 21:29 2393 accesări
Sursa foto: Facebook Echipa națională de fotbal a României

Reprezentativa de fotbal Under 21 a României a ratat calificarea în finala Campionatului European de tineret din Italia şi San Marino. Joi seară, la Bologna, tricolorii au cedat în semifinala cu Germania, scor 2-4 (G. Puşcaş 26-pen., 44 / Amiri 21, 90+4, Waldschmidt 51-pen., 90), campioana en titre făcând pasul în ultimul act în urma golurilor marcate în ultimele minute ale partidei. Susţinuţi de admirabilii suporteri români prezenţi în tribunele stadionului „Renato Dall’Arra”, fotbaliştii conduşi de selecţionerul Mirel Rădoi au revenit de la 0-1 şi au intrat la pauză în avantaj, în urma reuşitelor lui George Puşcaş. Tot atacantul nostru a fost la un pas de 3-1, însă portarul advers a intervenit salvator. Iar ultimele minute au dus la eliminarea echipei noastre, golurile primite oprind România din drumul spre finală.

Au evoluat următoarele formaţii - România (selecționer Mirel Rădoi): I. Radu (cpt.) - Cr. Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Fl. Ștefan - T. Băluță, Cicâldău (69 A. Ciobanu) - Man, I. Hagi, A. Ivan (55 Fl. Coman) - G. Pușcaș (87 A. Petre); Germania (selecționer Stefan Kuntz): Nübel - Klostermann, Tah (cpt.), Baumgartl, Mittelstädt - M. Eggestein (89 Maier) - Neuhaus (79 L. Nmecha), Dahoud (90+4 Koch), Öztunali - Waldschmidt, Amiri. Meciul a fost arbitrat de israelianul Orel Grinfeld.

Tot joi seară, dar de la ora 22.00 (în direct la TVR 1 şi TVR HD), în a doua semifinală, Spania va înfrunta Franța.