Înfrângere în Rusia pentru handbalistele tricolore

Handbal feminin / Preliminariile CE 2018

Sport 21 Martie 2018 / 19:44 765 accesări
Cristina Neagu a înscris nouă goluri în partida de la Togliatti

Reprezentativa de handbal feminin a României a înregistrat prima înfrângere în Grupa a 4-a din preliminariile Campionatului European 2018. Handbalistele antrenate de Ambros Martin au cedat, miercuri seară, în deplasare, în faţa echipei Rusiei, campioana olimpică en titre, scor 25-30, la pauză 15-17. Rusoaicele au condus în permanenţă pe tabela de marcaj în meciul din etapa a treia a grupei, disputat la Togliatti, handbalistele tricolore nereuşind decât să revină la un singur gol în prima repriză, de la 8-14 la 14-15. În repriza a doua s-a înregistrat şi o diferenţă de opt goluri în favoarea Rusiei, scor 30-22, dar în cele din urmă tricolorele au pierdut la o diferenţă de cinci goluri. România şi Rusia se vor confrunta şi duminică, de la 18.30 (în direct la TVR 1 şi TVR HD), în etapa a patra, la Cluj-Napoca. Golurile echipei noastre în partida de miercuri au fost marcate de Cristina Neagu 9, Crina Pintea 3, Ana Maria Dragut 3, Ana Maria Popa 3, Eliza Buceschi 2, Valentina Ardean-Elisei 2, Laura Chiper 2 şi Cristina Laslo 1.

În clasamentul grupei, România şi Rusia au câte 4 puncte, fiind urmate de Austria, cu 2 puncte, şi Portugalia, 0 puncte. Austria şi Portugalia se vor întâlni joi seară, de la ora 21.30, în etapa a treia, în localitatea portugheză Tondela.

Primele două clasate se vor califica la turneul final din Franţa, programat în acest an, în perioada 28 noiembrie - 16 decembrie.