Înfrângere neașteptată pentru FC Farul

Fotbal / În amicalul cu Delta Tulcea

Sport 18 Februarie 2016 / 17:48 1905 accesări

Marius Tigoianu a irosit o lovitură de pedeapsă în penultimul minut al meciului de joi

Ovidiu Vezan a încercat să ofere pase decisive pentru atacanții Farului, dar a fost blocat de defensiva adversă

Fundașul Doru Bratu a fost presat în permanență de atacanții tulceni

Valentin Munteanu nu a repetat prestația din victoria cu FK Lokomotiv Gorna Oryahovitsa

Adrian Pătulea a înscris singurul gol al constănțenilor în fața Deltei Dobrogea Tulcea

Chiar dacă a fost doar un amical, jucătorii celor două formații nu s-au menajat

Al doilea meci amical susținut de FC Farul Constanța pe teren propriu, disputat joi, pe stadionul „Farul”, s-a încheiat cu un eșec surprinzător în fața celor de la Delta Dobrogea Tulcea, ocupanta locului secund în Seria a 2-a din Liga a 3-a, scor 1-3 (0-1). Oaspeții au deschis scorul încă din min. 8, când Al. Grigoraș, fostul jucător al grupării de pe litoral, a șutat din careu, iar mingea deviată de Ad. Ionescu l-a păcălit pe portarul I. Dinu. Oaspeții au fost aproape de a-și mări avantajul zece minute mai târziu, când Ella, un atacant francez în vârstă de 17 ani, a nimerit transversala, apoi gazdele au preluat cârma jocului, dar nu și-au creat mari ocazii, doar șuturile expediate de Vezan și Ad. Ionescu dându-i ceva emoții lui Preda. La reluare, echipa pregătită de Constantin Gache a insistat în ofensivă, însă tot tulcenii au fost cei care au marcat, în min. 72, prin V. Crețu, care a trimis balonul pe lângă Negrilă, din centrul careului. Constănțenii și-au trecut și ei în cont o bară, prin Corcoveanu, apoi au înscris golul de onoare, Pătulea executând la colțul lung o lovitură liberă de la 18 metri, în min. 80. Cinci minute mai târziu, Dragu a refăcut diferența după un gol ciudat, venit în urma unei lovituri de colț, trei jucători de la FC Farul invitându-se reciproc să respingă mingea, după o lovitură de cap a mijlocașului oaspeților. Cu un minut înainte de final, Tigoianu a avut oportunitatea de a reduce din handicap, dintr-o lovitură de pedeapsă acordată pentru un fault asupra lui Corcoveanu, dar a trimis mingea peste transversală.

„Nu a mers nimic, dar bine că s-a întâmplat la un meci de pregătire și nu la unul oficial. În această perioadă sunt normale și astfel de momente, dar nici chiar așa. S-au văzut lipsa de prospețime, dar și faptul că jucătorii au fost cu mintea în altă parte. Știu de ce și sper să se rezolve. Credeam că rezolvăm problema jucătorilor sub 19 ani, avându-l și pe Bituleanu, dar trebuie se mai căutăm și nu prea mai este timp. Ar trebui ca până sâmbătă să mai vină un mijlocaș și un portar, ambii sub 19 ani”, a spus antrenorul Farului, Constantin Gache. „A fost un antrenament reușit, iar echipa a crescut față de ultimul meci. Sper să fim pregătiți pentru meciurile oficiale, pentru că obiectivul nostru este promovarea directă. Farul este o echipă bună, cu jucători de calitate, dar sunt meciuri amicale și nu se pot trage concluzii”, a declarat tehnicianul tulcenilor, Tibor Selymes.

Au evoluat - FC Farul (antrenor Constantin Gache): I. Dinu (46 Negrilă) - Băjan (46 Fl. Pătrașcu), Fl. Popa, D. Bratu, Murgoci (46 Bituleanu, 77 Benghea) - V. Munteanu, Ad. Ionescu, Vezan (64 Corcoveanu), Zugravu (46 C. Neagu) - Pătulea, Tigoianu; Delta (antrenor Tibor Selymes): Preda (87 Trandafir) - Jecu, Cojoc, Ghinea, V. Crețu - Vieru (76 Roman), Ella (50 Miron), N. Crețu (69 Harle), V. Apostol (46 Dajboc) - Al. Grigoraș (67 Dragu), Dobra (53 Ivănică). Partida a fost arbitrată de o brigadă constănțeană, formată din Ionel Nae - la centru, ajutat de Aurel Onița și Sebastian Stoianof.