Înfrângere pentru Viitorul în ultimul meci al anului

Fotbal / Liga 1, etapa a 22-a: FCSB - FC VIITORUL 2-0

Sport 18 Decembrie 2017 / 08:44 598 accesări
Jucătorii Viitorului nu au profitat de omul în plus, după eliminarea lui Gnohere

FCSB a câştigat, duminică seară, pe Arena Națională din Bucureşti, întâlnirea cu FC Viitorul, la capătul unui meci în care gazdele au jucat din minutul 43 în inferioritate numerică, după ce Gnohere a fost eliminat direct. Viitorul a ratat mai multe ocazii de gol, cele mai mari fiind ale lui Țucudean, Eric şi Mladen, iar Cristi Ganea a trimis mingea în bara transversală în minutul 54. După ce FCSB a deschis scorul în prima repriză prin Man, a venit eroarea portarului Tordai la golul lui Momcilovic, din repriza a doua, şi Viitorul nu a mai putut reveni.

Rezultat final: FCSB - FC Viitorul 2-0 (Man 20, Momcilovic 65).

Au evoluat următoarele formaţii - FCSB (antrenor Nicolae Dică): Niță - G. Enache, Larie, Dr. Nedelcu, Momcilovic - Pintilii (30 Ov. Popescu; 49 Junior Morais), L. Filip - Man, Fl. Tănase, Fl. Coman (75 Golofca) - Gnohere; Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Tordai - D. Lopez (57 T. Băluță), Țîru (cpt.), Hodorogea, De Nooijer (54 Vînă) - Cicâldău, Mladen, Cr. Ganea - Eric (62 Drăguș), Țucudean, A. Chițu. Cartonaşe galbene: Fl. Coman, Junior Morais, L. Filip / Cicâldău, T. Băluță, Țucudean. Cartonaş roșu: Gnohere (min. 43). Partida a fost arbitrată la centru de Sebastian Colțescu (Craiova).

Celelalte rezultate ale etapei - vineri: Astra Giurgiu - FC Botoşani 2-1 (Al. Ioniţă II 9-pen., Belu 85 / M. Roman I 63-pen.); sâmbătă: Concordia Chiajna - Gaz Metan Mediaș 1-1 (M. Cristescu 49 / Chamed 61), CS Universitatea Craiova - CFR Cluj 2-1 (Al. Băluţă 45+1, Mitriţă 50 / Vera 61); duminică: CSM Poli Iași - Juventus București 3-1 (Platini 11, Sin 28, Cisse 50 / Călinţaru 26).

Programul ultimelor două meciuri din etapa a 22-a - luni, 18 decembrie, ora 17.00: FC Voluntari - Sepsi Sf. Gheorghe, ora 20.00: ACS Poli Timișoara - Dinamo București. Întâlnirile sunt transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look TV.

Clasament: 1. CFR 49p (golaveraj: 35-12), 2. FCSB 47p (45-14), 3. Craiova 43p (36-23), 4. Astra 37p (29-20), 5. Botoșani 35p (26-23), 6. FC VIITORUL 34p (29-19), 7. Dinamo 33p (31-22), 8. Iași 30p (27-29), 9. Timișoara 25p (18-30), 10. Chiajna 24p (29-29), 11. Voluntari 22p (18-25), 12. Mediaș 15p (10-32), 13. Sepsi 15p (13-37), 14. Juventus 9p (12-44).

Liga 1 se întrerupe până în luna februarie a anului viitor, când vor avea loc ultimele patru etape din sezonul regulat. Viitorul va juca în etapa a 23-a pe teren propriu, cu Astra Giurgiu, partida fiind programată la 2 sau 3 februarie 2018.