Înfrângere severă pentru HC Dobrogea Sud

Handbal masculin / Liga Naţională, play-off

Sport 16 Aprilie 2018 / 21:49 1421 accesări
Handbaliştii antrenați de Sandu Iacob și Marko Isakovic se pot revanşa joi, în prima fază a play-off-ului

Prima confruntare dintre Dinamo București și HC Dobrogea Sud Constanța, din play-off-ul Ligii Naționale de handbal masculin, disputată luni seară, în sala „Dinamo”, s-a încheiat cu succesul categoric al dinamoviştilor, scor 36-27, la pauză 16-12. A fost un meci echilibrat până în minutul 23, atunci când Dinamo s-a desprins la două goluri, 11-9, pentru ca la jumătatea întâlnirii bucureştenii să se distanţeze la patru goluri. Repriza a doua a fost una de coşmar pentru handbaliștii antrenați de Sandu Iacob și Marko Isakovic care nu au putut contracara jocul prestat de echipa bucureşteană. Tabela de marcaj a arătat în final o diferenţă de nouă goluri în favoarea dinamoviştilor, astfel că misiunea handbaliştilor constănţeni se anunţă una extrem de dificilă în faţa campioanei en titre. A doua partidă dintre cele două formaţii se va desfăşura joi seară, de la ora 19.00 (în direct la Digi Sport 2 şi Telekom Sport 2), în Sala Sporturilor din Constanța, HCDS având doar varianta victoriei pentru a trimite duelul în meciul decisiv.

Pentru HC Dobrogea Sud au marcat Vujovic 9 goluri (2x7m), Crnoglavac 4g, Nistor 4g, Nikolic 3g, Buricea 2g, Vujadinovic 1g, Cutura 1g, Rohozneanu 1g, Toma 1g (1x7m) şi Csog 1g (1x7m).

Portarul Mitrevski a avut nouă intervenţii salvatoare, iar Dan Vasile, şase, dintre care 3 aruncări de la 7 metri.