Înfrângere severă pentru România în preliminariile EURO 2020 la handbal masculin

Miercuri seară, în Portugalia

Sport 25 Octombrie 2018 / 10:38 635 accesări

Reprezentativa de handbal masculin a României a pierdut, miercuri seară, în deplasare, fără drept de apel, primul meci din preliminariile Campionatului European din 2020. Handbaliştii tricolori au cedat cu scorul de 13-21, la pauză 7-10, în meciul cu Portugalia, susţinut în Grupa a 6-a de calificare la turneul final. A fost prima partidă oficială pentru antrenorul spaniol Manuel Montoya pe banca României, formaţia noastră urmînd să întâlnească în următorul joc, programat duminică, de la ora 18.00 (în direct la TVR 1), la Cluj-Napoca, reoprezentativa Franţei, campioana mondială en titre. Joi seară, de la ora 21.30, Franţa va juca, pe teren propriu, cu Lituania.

În meciul din Portugalia, golurile echipei noastre au fost înscrise de Rotaru 5 (2x7m), Csepreghi 3, Ramba 2, Fenici 1, Racoțea 1 şi Ghionea 1. Portarul Mihai Popescu a avut 15 intervenţii salvatoare, iar Tudor Stănescu, trei, inclusiv două aruncări de la şapte metri. Portughezul Quintana a contabilizat peste 20 de intervenţii salvatoare.

La începutul reprizei secunde, tricolorii s-au apropiat de două ori la două goluri diferenţă, 9-11 şi 10-12, însă au irosit şansa de a veni la un singur gol, după care gazdele s-au desprins şi au câştigat fără probleme.

La turneul final, programat în perioada 9-26 ianuarie 2020, se vor califica primele două clasate din cele opt grupe preliminare şi cele mai bune patru echipe de pe locul al treilea. Spania, campioana europeană en titre, precum şi formaţiile gazdă, Suedia, Austria şi Norvegia, sunt calificate direct la turneul final, la care vor evolua, în premieră, 24 de echipe.