Înfrângeri pentru echipele românești în Cupele Europene la volei

Sport 15 Ianuarie 2015 / 00:00 845 accesări

După ce, marți seară, în manșa tur din sferturile de finală ale Cupei CEV la volei masculin, formația SCM U. Craiova a cedat în duelul cu echipa italiană Energy T.I. Diatec Trentino, cu scorul de 0:3 (25:27, 22:25, 19:25), alte două reprezentante ale României în Cupele Europene la volei au suferit, aseară, înfrângeri în meciurile disputate. Tot la masculin, în Cupa Challenge, în manşa tur a optimilor de finală, Dinamo Bucureşti a pierdut confruntarea cu Maliye Milli Piyango Ankara, scor 2:3 (22:25, 26:24, 18:25, 25:22, 11:15), returul fiind programat săptămâna viitoare, la 21 ianuarie, în Turcia.

La feminin, campioana României, Ştiinţa Bacău, a fost învinsă, aseară, pe teren propriu, de formaţia azeră Azeroil Baku, cu scorul de 3:0 (25:22, 25:14, 25:18), după 69 de minute de joc, în al patrulea meci disputat în Grupa B a Ligii Campionilor. După patru meciuri, Ştiinţa Bacău rămâne cu zero puncte, fiind pe ultimul loc în clasamentul grupei. Ştiinţa Bacău va mai întâlni pe Nantes VB (pe teren propriu, la 21 ianuarie) şi pe Fenerbahce Istanbul (în deplasare, la 28 ianuarie).