Înfrângeri pentru români la Washington

Tenis de câmp

Sport 05 August 2017 / 16:14 850 accesări
Monica Niculescu a pierdut şi la simplu, dar şi la dublu, la Washington

Turneul City Open de la Washington a fost unul cu ghinion pentru sportivii români, care au părăsit competiţia. La simplu feminin, după ce Simona Halep s-a retras, vineri seară, din cauza căldurii, în partida cu Ekaterina Makarova, declarând că o durea capul şi îi era puţin rău, Monica Niculescu, locul 59 WTA şi cap de serie numărul 6, a cedat în noaptea de vineri spre sâmbătă, tot în sferturi, cu scorul de 3-6, 4-6, după o oră şi 34 de minute de joc, în întâlnirea cu Julia Goerges (Germania, locul 40 WTA şi cap de serie numărul 4). Niculescu şi-a asigurat un cec în valoare de 6.200 de dolari şi 60 de puncte WTA.

Şi la dublu, dar în semifinale, Niculescu şi Sania Mirza (India), principalele favorite, au cedat în duelul cu Eugenie Bouchard (Canada) şi Sloane Stephens (SUA), cu scorul de 6-1, 5-7, 8-10, după o oră şi 25 de minute de joc. Bouchard şi Stephens au trecut în sferturi de perechea Patricia Maria Ţig / Nigina Abduraimova (Uzbekistan), Ţig abandonând din cauza unei accidentări la cot.

La dublu masculin, în sferturile de finală, constănțeanul Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer au pierdut în noaptea de vineri spre sâmbătă duelul cu favoriţii numărul 2, Marcelo Melo (Brazilia) şi Lukasz Kubot, cu scorul de 6-7 (3/7), 6-4, 7-10, după o oră şi 39 de minute de joc. Pentru prezenţa în sferturi, Tecău şi Rojer vor primi un cec în valoare de 13.490 de dolari şi 90 de puncte în clasamentul de dublu.

LUNI ÎNCEPE „ROGERS CUP”

Luni vor începe meciurile de pe taboul principal ale turneului de categorie Premier 5 „Rogers Cup” de la Toronto, iar Simona Halep, locul 2 WTA şi favorită numărul 2, deţinătoarea trofeului la competiţia canadiană, va evolua direct în turul secund, urmând să înfrunte învingătoarea din duelul Mirjana Lucic-Baroni (Croaţia, 30 WTA) - Madison Keys (SUA, 21 WTA).