Înotătorul Norbert Trandafir a ratat calificarea la JO în finala probei de 50 de metri liber

Sport 12 August 2016 / 09:12 401 accesări

Sportivul român Norbert Trandafir a ratat calificarea în finala probei de 50 de metri liber a competiţiei de nataţie de la Jocurile Olimpice de la Rio, după ce a terminat doar pe locul 7 în prima semifinală.

Norbert Trandafir a fost cronometrat cu timpul de 21 secunde şi 99 de sutimi, fiind doar al 14-lea dintre cei 16 înotători care au luat startul în semifinale. Trandafir a scos un timp mai bun decât cel din seriile de calificare, acolo unde a fost cronometrat cu 22 de secunde şi 10 sutimi.

Cel mai bun timp din semifinale a fost al francezului Florent Manaudou, cronometrat cu 21 de secunde şi 32 de sutimi.

Finala probei de 50 de metri liber va avea loc sâmbătă.