Înotătorul Răzvan Grădinaru este dublu vicecampion național în probele de bras

Campionatele Naționale de înot în bazin scurt

Sport 01 Decembrie 2015 / 17:25 1315 accesări

Duminică, la Hunedoara, s-au încheiat Campionatele Naţionale de înot în bazin scurt pentru juniori, tineret și seniori, găzduite de piscina de 25 m din localitate. La competiție au participat și 10 înotători legitimați la cluburi constănțene, iar performerul delegației noastre a fost Răzvan Grădinaru (20 de ani), sportiv antrenat la CS Farul Constanța de Anca Buzbuchi. Grădinaru a obținut două medalii de argint la seniori, în cursele de 50 m și 100 m bras, dar a mai prins finala mare și în alte probe, clasându-se pe locul 4 la 100 m fluture și 100 m mixt, pe locul 5 la 50 m liber și pe locul 6 la 50 m fluture. Un alt senior clasat imediat lângă podium a fost faristul Atila Abibula (20 de ani, antrenor Veronica Macovei), locul 4 la 200 m bras. Medalii au mai obținut și doi juniori constănțeni. Constantin Stoica (15 ani), de la clubul Bogdan Ciubotariu Constanța (antrenor Alina Jipa), a luat argint la 50 m liber și bronz la 50 m fluture și la 1.500 m liber (locul 6 la seniori). Robert Văleanu (16 ani), de la Atena Sport Club Constanța (antrenor Laura Sachelarie), a cucerit un argint la 400 m liber (locul 6 la seniori) și un bronz la 200 m liber. Stoica a mai ocupat locul 4 la 200 m și 400 m liber juniori, iar Matei Țibrea (17 ani), de la Palatul Copiilor (antrenori Elena Hanu și Octavian Tileagă), s-a clasat pe locul 5 la 50 m liber tineret.