Înotătorul Robert Glință, un demn urmaș al lui Răzvan Florea

Sport 18 Mai 2016 / 17:25 1172 accesări
Robert Glință este singurul înotător român calificat pentru Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro

Înotătorul român Robert Glință a ocupat locul 6 în finala probei de 100 m spate, marți seară, la Campionatele Europene de seniori de la Londra, cu timpul de 54 de secunde și 36 de sutimi. Medalia de aur a fost cucerită de francezul Camille Lacourt, cu 53,79, argintul a revenit rusului Grigori Tarasevici (53,89), iar bronzul a fost adjudecat de italianul Simone Sabbioni (54,19). Glință, sportiv antrenat de Adrian Gherghel și legitimat la la Universitatea Cluj, avea al doilea timp la 50 m, după Lacourt.

În serii, Glință stabilise un nou record național de seniori, cu timpul de 53,43, fiind cel mai rapid în calificările acestei probe. La 19 ani, el și-a îmbunătățit cea mai bună performanță personală, 54,30, cu aproape o secundă, coborând în premieră sub granița celor 54 de secunde. Campion mondial de juniori la Singapore, anul trecut, Glință a doborât recordul deținut de constănțeanul Răzvan Florea din anul 2009, cu 54,15. Robert Glință este, la ora actuală, singurul înotător român calificat la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

În proba masculină de 200 m liber, Marius Radu a obținut cel mai bun timp în seria a treia (1:49,39), dar nu a reușit să se califice în semifinale, în timp ce Daniel Cristian Martin a fost înregistrat cu al doilea timp din seria a doua (1:53,26).

Tot pe locul 6 s-a clasat și ștafeta masculină de 4x100 m liber a României, în finala desfășurată luni. Marius Radu, Daniel Macovei, Alin Coste și Norbert Trandafir au fost cronometrați cu timpul de 3:17,08, iar în calificări au stabilit un nou record național, cu 3:16,54. Medalia de aur a revenit Franței (3:13,48), urmată de Italia (3:14,29) și de Belgia (3:14,30).