Întrerupt de ploaie, meciul Halep - Tomljanovic se va relua joi

Tenis de câmp

Sport 16 August 2018 / 08:16 622 accesări

Întâlnirea dintre Simona Halep (locul 1 WTA) şi Ajla Tomljanovic (Australia, locul 58 WTA), din turul al doilea al turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati, nu s-a putut încheia în noaptea de miercuri spre joi din cauza ploii. La scorul de 4-6, 6-3, 4-3 în favoarea Simonei Halep, după două ore şi cinci minute de joc, partida a fost oprită, iar tenismenele trimise la vestiare atunci când australianca era la serviciu, iar Halep conducea cu 30-15. În setul decisiv, Halep a revenit de la 0-3. Meciul va fi reluat joi, nu înainte de ora 20.00, au anunţat organizatorii turneului dotat cu premii în valoare totală de 2,8 milioane de dolari.

Dacă va trece de Tomljanovic, Halep o va întâlni, în noaptea de joi spre vineri, pe Ashleigh Barty (Australia, locul 16 WTA), în optimile de finală.