Ioan Andone: Nu ne mai permitem niciun pas greşit

04 Februarie 2017 / 23:09 485 accesări

Ioan Andone, antrenorul echipei Dinamo Bucureşti, a declarat, sâmbătă, după înfrângerea formaţiei sale pe teren propriu cu FC Viitorul, scor 1-2, că adversarii au profitat de erorile făcute de către jucătorii săi şi că Dinamo trebuie să câştige următoarele patru meciuri din Liga 1.

Pe arena "Ştefan cel Mare" din Capitală, Dan Nistor a deschis scorul pentru gazde în minutul 26, iar Kevin Boli (64') şi Florinel Coman (78') au adus victoria oaspeţilor.

"Jocul nostru a fost bun aproximativ 60 de minute, am dominat. Când ai multe ocazii unu la unu cu portarul şi ratezi, echipa cade apoi. Intrarea lui Florinel Coman ne-a destabilizat, apoi şi eliminarea lui Dudea. Viitorul a ştiut să profite de erorile mari ale noastre. Este o învăţătură, dar mai sunt doar patru meciuri până la play-off.

Nu ne mai permitem niciun pas greşit, trebuie să riscăm şi să câştigăm toate meciurile următoare. Ar fi un dezastru ca Dinamo să nu prindă play-off-ul. E normal că am emoţii. Era un meci pe care trebuia să-l câştigăm, astăzi cu Viitorul nu meritam să pierdem. Îţi trebuie constanţă şi puţin noroc.

Viitorul joacă fără presiune, n-au suporteri aşa de mulţi, dar joacă şi bine. Bravo lor!", a declarat Ioan Andone după meci, la DigiSport.

În urma acestui rezultat, FC Viitorul se află pe primul loc în clasament, cu 45 de puncte, iar Dinamo ocupă poziţia a cincea, cu 32 de puncte.