Ionuţ Gheorghe a ratat calificarea la JO

Sport 21 Aprilie 2012 / 00:00 460 accesări

România a rămas cu un singur boxer calificat pentru ediţia 2012 a Jocurile Olimpice de vară. Delegaţia noastră îl va cuprinde numai pe Bogdan Juratoni (categoria 75 kg), care va boxa la Londra pentru că s-a clasat pe podium la Mondialele de anul trecut. Sâmbătă se încheie turneul preolimpic european de la Trabzon, însă niciunul dintre cei şase români care au participat la turneul din Turcia nu se va afla în ring. Trei dintre ei au fost la un singur pas de calificare, însă nu au reuşit să-l facă. Ultimul a fost boxerul constănţean Ionuţ Gheorghe, legitimat la CS Farul, care a pierdut la puncte, scor 10-19, meciul din semifinala categoriei 69 kg cu Adam Nolan (Irlanda). Ca să ajungă la Londra, Gheorghe ar fi trebuit să se califice în finală, astfel că a ratat posibilitatea să boxeze pentru a treia oară la Jocurile Olimpice.