Iranul a dat lovitura în prelungiri

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA B: MAROC - IRAN 0-1

Sport 15 Iunie 2018 / 20:16 587 accesări
Iranienii au sărbătorit victoria (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Primul meci din Grupa B de la World Cup 2018, disputat vineri, la Sankt Petersburg, între Maroc şi Iran, a avut un final interzis cardiacilor. În al cincilea minut al prelungirilor, marocanul Bouhaddouz a reluat în proprie poartă mingea trimisă din lovitură liberă de Haji Safi şi Iranul a obţinut cele trei puncte puse în joc. Scor final: Maroc - Iran 0-1.

Au evoluat următoarele formaţii - Maroc (selecţioner: Hervé Renard): El Kajoui - N. Amrabat (76 S. Amrabat), Benatia, Saiss, Hakimi - El Ahmadi, Boussoufa - Harit (82 Da Costa), Belhanda, Ziyech - El Kaabi (77 Bouhaddouz); Iran (selecţioner: Carlos Queiroz): Beiranvand - Rezaeian, Pouraliganji, Cheshmi, Haji Safi - Ebrahimi (79 Hosseini), Shojaei (68 Taremi) - Jahanbakhsh (85 Ghoddos), Ansarifard, Amiri - Azmoun. Cartonaşe galbene: El Ahmadi / Shojaei, Jahanbakhsh, Ansarifard. Partida a fost arbitrată de turcul Cuneyt Cakir.