Irina Begu - Angelique Kerber, scor 2-6, 3-6, în sferturile turneului de la Charleston

08 Aprilie 2016 / 22:07 570 accesări

Jucătoarea română de tenis Irina Begu (25 de ani, 34 WTA)a pierdut, vineri, scor 2-6, 3-6, meciul din sferturile turneului de la Charleston (SUA), cu nemțoaica Angelique Kerbe, ocupanta locului doi în clasamentul WTA, și a ratat calificarea în semifinale.

Partida dintre cele două jucătoare a durat o oră și 14 minute. În primul set, Kerber a reușit două break-uri. Suficiente cât să își adjudece actul. La scorul de 1-1, nemțoaica, a doua jucătoare a lumii, a câștigat pe serviciul Irinei Begu și s-a distanțat apoi la 3-1. În finalul setului, la scor de 4-2, Kerber a reușit un nou break, care a dus scorul la 5-2. În game-ul următor, nemțoaica și-a făcut serviciul și și-a adjudecat setul.