Irina Begu a părăsit proba de simplu a turneului de la Seul

Tenis de câmp

Sport 20 Septembrie 2017 / 13:35 390 accesări
Irina Begu va continua la Seul în proba de dublu feminin

Jucătoarea română de tenis Irina Begu, locul 55 WTA și cap de serie numărul 5, a fost învinsă miercuri, cu scorul de 6-3, 4-6, 6-2, de jucătoarea braziliană Beatriz Haddad Maia, locul 71 WTA, în turul al doilea al turneului WTA Korea Open. Partida a durat două ore și 11 minute. Calificarea în turul al doilea este recompensată cu 3.310 dolari și 30 de puncte WTA.

În aceeași fază la simplu este prezentă și Sorana Cîrstea, locul 52 WTA și cap de serie numărul 4, care o va avea joi adversară pe americanca Nicole Gibbs, locul 121 WTA.

Begu va continua pe tabloul de dublu, unde face pereche cu cehoaica Kristina Pliskova. Ele vor evolua în sferturi împotriva thailandezelor Peangtarn Plipuech și Luksika Kumkhum. Și Cîrstea se mai află pe tabloul de dublu, în echipă cu principala favorită de la simplu, letona Jelena Ostapenko, locul 10 WTA. Ele au învins miercuri, cu scorul de 7-5, 7-6 (7/0), cuplul Chia-Jung Chuang - Arantxa Rus (Taiwan / Olanda), cap de serie numărul 4, calificându-se în sferturi de finală, unde vor întâlni perechea Katy Dunne - Priscilla Hon (Marea Britanie / Australia). Calificarea în sferturi la dublu este recompensată cu un premiu total de 1.820 de dolari și cu câte 60 de puncte WTA pentru fiecare jucătoare.