Irina Begu, campioană europeană de tenis la categoria 16 ani

Sport 01 August 2006 / 00:00 820 accesări

Jucătoarea Irina Begu a devenit campioană europeană la categoria de vîrstă 16 ani, la competiţia găzduită, săptămîna trecută, de localitatea italiană Chieti Scalo, a anunţat Federaţia Română de Tenis. Begu a învins-o, în finală, pe poloneza Katarzyna Piter, cu scorul de 6-4, 6-2. Tot săptămîna trecută s-au desfăşurat, la Arad şi Hunedoara, două turnee din cadrul Circuitului Internaţional de tenis al României. Turneul feminin de la Arad a fost cîştigat, la simplu, de românca Agnes Szatmari, care a întrecut-o în finală, scor 6-1, 6-3, pe jucătoarea sîrbă Karolina Jovanovici. La dublu s-a impus tot o pereche din România, Laura Andrei - Gabriela Niculescu, care a învins, în finală, scor 6-2, 6-3, cuplul Neda Kozic - Karolina Jovanovic (Serbia). Turneul masculin, desfăşurat la Hunedoara, a fost cîştigat, la simplu, de ungurul Kornel Bardoczy, care l-a învins, în finală, scor 6-4, 6-4, pe croatul Vjekoslav Skenderovic. În proba de dublu, perechea Cosmin Coteţ - Marcel Miron s-a impus în faţa ucrainenilor Vladislav Bondarenco - Oleksandr Nedoviesov.