Irina Begu, în sferturi la Shenzhen

Tenis de câmp

Sport 03 Ianuarie 2018 / 09:32 1611 accesări
Irina Begu a câştigat în trei seturi partida din optimi

Miercuri dimineaţă, în optimile de finală ale turneului de la Shenzhen (China), dotat cu premii în valoare totală de 750.000 de dolari, tenismena română Irina-Camelia Begu (locul 43 WTA şi favorită numărul 4) a câştigat meciul din optimile de finală. Begu, a învins-o, cu scorul de 4-6, 6-1, 6-2, după două ore şi cinci minute de joc, pe rusoaica Ekaterina Alexandrova (locul 96 WTA), obţinând calificarea în sferturile de finală. Pentru a ajunge în semifinale, Begu trebuie să treacă de Timea Babos (Ungaria, locul 56 WTA şi favorită numărul 8). În penultimul act, Irina Begu ar putea să o înfrunte pe Simona Halep, dacă şi liderul WTA va ajunge aceeaşi fază a turneului. Simona Halep va disputa tot miercuri, după ora 9.40, întâlnirea cu Ying-Ying Duan (China, locul 91 WTA), după care va urma şi partida dintre Ana Bogdan (105 WTA) și Kristyna Pliskova (Cehia, locul 62 WTA).

Prezenţa în sferturile de finală ale turneului de la Shenzhen este recompensată cu un cec în valoare de 13.121 de dolari şi cu 60 de puncte WTA.