Irina Begu s-a calificat în turul trei al turneului de la Roland Garros

25 Mai 2016 / 22:24 432 accesări

Jucătoarea de tenis Irina Begu (locul 28 în clasamentul mondial) a câştigat, miercuri, meciul cu sportiva americană Coco Vandeweghe (poziţia 43 WTA), scor 6-7 (4), 7-6 (4), 10-8, în turul secund al turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, disputat pe zgură şi dotat cu premii de 12.032.000 euro.

Meciul a durat 3 ore şi 41 de minute. Pe durata partidei, Irina a servit 4 aşi şi a comis 11 duble greşeli. Românca a câştigat 71% dintre punctele jucate cu primul serviciu şi 48% cu serviciul 2. Begu şi-a pierdut de cinci ori serviciul, dar a reuşit şase break-uri.

Diferenţa s-a făcut în privinţa jocului de constanţă. Românca a comis mult mai puţine erori neforţate decât americanca, 35 în comparaţie cu 55. Totuşi, Vandeweghe a dictat de multe ori ritmul şi a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 50, faţă de 31 ale Irinei.

A fost prima confruntare directă dintre româncă şi americancă. Coco Vandeweghe este o specialistă a suprafeţelor rapide şi a disputat doar trei meciuri pe zgură în acest an.

Pentru accederea în turul 3 la Openul Franţei, Irina Begu şi-a asigurat 130 de puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 102.000 de euro.

În runda următoare de la Paris, Irina va evolua împotriva germancei Annika Beck (locul 39 WTA). Beck (22 de ani) a trecut în precedentele tururi de ucrainencele Maryna Zanevska (141 ATP), scor 6-1, 6-2, şi Katerina Bondarenko (65 WTA), scor 4-6, 6-3, 7-5. Begu şi Beck nu s-au mai confruntat niciodată în carieră.

Irina Begu a atins cel puţin sferturile de finală la ultimele trei turnee importante la care a evoluat, Charleston, Madrid şi Roma, iar acest lucru i-a conferit statutul de cap de serie la Roland Garros. În 2015, Begu s-a oprit în turul 3 la Openul Franţei.