Islanda a scăpat două puncte printre degete

Fotbal / EURO 2016, Grupa F, etapa 2: ISLANDA - UNGARIA 1-1

Sport 18 Iunie 2016 / 21:23 415 accesări
Ghinionistul fundaş islandez Birkir Sævarsson (nr. 2) deviază în proprie poartă centrarea lui Nemanja Nikolić

Prima repriză a meciului disputat sâmbătă pe Stade Vélodrome din Marseille a fost una a paradoxurilor. Ungaria, mai bine organizată şi cu jucători mai tehnici, a avut posesia două treimi din timp, însă acţiunile ei ofensive au produs puţine emoţii apărării adverse. Islanda a replicat prin contre rapide şi a fost periculoasă la fazele fixe. De altfel, în urma unui corner s-a produs şi deschiderea scorului. Király a ieşit pe centrare, a scăpat balonul din mâini şi Kádár a fost nevoit să comită fault în careu asupra lui Aron Gunnarsson! Penalty-ul a fost transformat fără emoţii de Gylfi Sigurdsson: 1-0 pentru Islanda, din minutul 40.

Repriza a doua a fost la discreţia ungurilor, care au atacat continuu, dar au fost periculoşi doar cu şuturi de la distanţă, mai ales că şi Halldórsson s-a dovedit nesigur uneori. Nordicii s-au apărat supranumeric şi au contraatacat sporadic, iar la un moment dat au obosit, greşind grav la faza din minutul 88. Nikolić a pătruns pe dreapta, a centrat şi fundaşul islandez Birkir Sævarsson a trimis în proprie poartă, „furându-i” golul lui Böde: 1-1. Finalul partidei a fost şi mai incandescent, cu Islanda beneficiind de o lovitură liberă de la 16 metri, central pe poarta Ungariei. A executat Gylfi Sigurdsson, în zid, balonul a ricoşat la veteranul Gudjohnsen (37 de ani!), al cărui şut a fost deviat puţin pe lângă poartă de piciorul unui fundaş maghiar! Era deja minutul 90+5, astfel că lovitura de colţ nu s-a mai executat...

Au evoluat formațiile: ISLANDA (selecționeri Lars Lagerbäck și Heimir Hallgrímsson): Halldórsson - B. Sævarsson, R. Sigurdsson, Árnason, A. Skúlason - Gudmundsson, G. Sigurdsson, A. Gunnarsson (65 Hallfredsson), B. Bjarnason - Sigthórsson (84 Gudjohnsen), Bödvarsson (69 Finbogason); UNGARIA (selecționer Bernd Storck): Király - Lang, Guzmics, Juhász (84 Szalai), Kádár - Kleinheisler, Gera, A. Nagy - Dzsudzsák, Priskin (66 Böde), Stieber (66 Nikolić). Cartonaşe galbene: Gudmundsson (42), Finbogason (75), B. Sævarsson (77) - Kádár (81), Kleinheisler (83), A. Nagy (90+1). Partida a fost arbitrată de Sergei Karasev (Rusia).