Jack Miller a câştigat Marele Premiu de MotoGP de la Assen

Campionatul Mondial de motociclism viteză

Sport 26 Iunie 2016 / 18:06 700 accesări
Jack Miller a obținut prima victorie din carieră, urmat de Marc Marquez (nr. 93)

Pilotul australian Jack Miller (Team Marc VDS) a produs o mare surpriză la Assen, devenind primul pilot, după Toni Elias în 2006, care câştigă o cursă la clasa MotoGP cu o echipă privată. Clasat al doilea în Marele Premiu al Olandei, desfășurat duminică, spaniolul Marc Marquez s-a distanţat la 24 de puncte în fruntea clasamentului general al piloților.

Vremea nefavorabilă a dat peste cap complet cursa de la MotoGP! Grila de start inedită a fost continuată cu o cursă la limită, disputată în condiţii de ploaie. Valentino Rossi a plecat de pe locul 2, însă a trecut la conducere după primul viraj, trecând în faţa lui Andrea Dovizioso. Primul loc a fost preluat după două tururi de un out-sider, columbianul Yonny Hernandez, care cu 17 tururi înainte de final avea 3,5 secunde avans în faţa lui Rossi şi Dovizioso.

După ce ploaia s-a oprit suficient de mult pentru ca pista să se usuce pe alocuri, perioadă în care Dovizioso a reuşit să treacă de Rossi şi să ajungă primul după ce Hernandez a ieşit în decor, nimic nu mai era sigur. Ploaia a revenit, de data asta torenţială, iar lider a devenit Petrucci. Din spate a venit şi s-a lipit de pluton Redding, iar cei doi piloţi Repsol Honda, Marquez şi Pedrosa, erau la câţiva metri în spatele liderului, în momentul în care mai erau 14 tururi până la final. Comisarii de traseu au fluturat steagurile roşii, iar cursa a fost întreruptă. În momentul acela, Jorge Lorenzo era pe locul 20.

După o pauză de câteva zeci de minute, timp în care ploaia s-a oprit, cursa a fost reluată cu ultimele 12 tururi. Dovizioso a plecat bine şi a fost lider după primul viraj, cu Rossi şi Marquez după el. Pedrosa şi Crutchlow au căzut, iar Rossi a reuşit să treacă de pilotul de la Ducatti la un tur după restart. Petrucci a abandonat din cauza unor probleme mecanice, iar Dovizioso a căzut când se afla pe locul 2. Cu 10 tururi înainte de final, într-un moment în care era lider cu avans uriaş şi făcea record de cursă, Valentino Rossi a căzut şi el. Jack Miller a preluat conducerea la scurt timp după abandonul pilotului de la Yamaha şi a menținut ritmul până la final, reuşind astfel o victorie istorică. Marquez a terminat pe 2, iar Lorenzo pe 10.

În clasamentul general, Marc Marquez este lider, cu 24 de puncte mai mult decât Jorge Lorenzo. Valentino Rossi pierde teren după abandonul de la Assen şi e pe 3, la 42 de puncte de Marquez.

La clasa Moto2, cel mai rapid a fost pilotul japonez Takaaki Nakagami (Kalex), în vârstă de 24 de ani, aflat la prima sa victorie din carieră la această clasă. Niponul a fost urmat de francezul Johann Zarco (Kalex) și de italianul Franco Morbidelli (Estrella Galicia Kalex). Zarco a devenit noul lider al clasamentului piloților, cu 126 de puncte, la egalitate cu spaniolul Alex Rins. Cei doi sunt urmați de britanicul Sam Loews 121p, elvețianul Thomas Luethi 93p și de Nakagami 78p.

La clasa cea mai mică a ieșit învingător italianul Francesco Bagnaia (Mahindra), 19 ani, care și-a trecut în palmares primul succes la Moto3. Podiumul a fost completat de italienii Andrea Migno (KTM) și Fabio Di Giannantonio (Honda), care a sosit inițial al doilea, dar a fost apoi penalizat și a căzut pe locul 3. În clasamentul piloților, după a 8-a cursă din cele 18 ale Campionatului Mondial de motociclism viteză, lider se menține sud-africanul Brad Binder (KTM) cu 151p, urmat de spaniolul Jorge Navarro (Honda) 103p, italianul Romano Fenati (KTM) 93p, Bagnaia 79p și italianul Nicolo Bulega (KTM) 75p.