Japonia și SUA au cucerit titlurile pe echipe la CM de gimnastică

Gimnastică / CM de la Glasgow

Sport 29 Octombrie 2015 / 15:30 654 accesări

Echipa masculină de gimnastică a Japoniei a cucerit, miercuri seară, titlul mondial, după o pauză de 37 de ani, fiind urmată pe podium de Marea Britanie și de China, în finala Campionatului Mondial de la Glasgow. Cele trei medaliate plus echipele de pe locurile 4-8, Rusia, SUA, Elveția, Coreea de Sud și Brazilia, au obținut și calificarea directă la Jocurile Olimpice din 2016, de la Rio. Echipa României nu s-a calificat în finala CM de la Glasgow, după ce a încheiat calificările pe locul 14, astfel încât este obligată să evolueze la turneul preolimpic pentru unul dintre ultimele patru bilete pentru JO de anul viitor. Singurii gimnaști tricolori calificați în finale individuale sunt Marian Drăgulescu la sărituri (va concura duminică) și Cristian Bățagă la individual-compus (va concura vineri). La Campionatul Mondial de anul trecut, tricolorii s-au clasat pe locul 12, ratând, de asemenea, calificarea în finală.

SUCCES DETAȘAT PENTRU AMERICANCE

Echipa feminină de gimnastică a SUA a câştigat, marți seară, titlul mondial, la fel ca în 2014, fiind urmată pe podium de China și Marea Britanie. Americancele și-au păstrat titlul mondial în competiția feminină pe echipe, la mare distanță de chinezoaice. Cele opt finaliste de la Glasgow, SUA, China, Marea Britanie, Rusia, Japonia, Canada, Italia și Olanda, au obținut și calificarea directă la JO din 2016. Echipa României nu s-a calificat în finala competiției, după ce a încheiat, vineri, pe locul 13 în competiția de calificări, astfel încât este obligată să evolueze la turneul preolimpic pentru unul dintre ultimele patru bilete pentru JO de anul viitor. Singurele gimnaste care au obținut calificări în finalele individuale sunt Larisa Iodache și Laura Jurca, ambele la individual-compus. La ediția de anul trecut, tricolorele s-au clasat pe locul 4. În istoria participărilor la Campionatele Mondiale, gimnastele tricolore au adunat 14 medalii în competiția pe echipe, dintre care șapte de aur, ultima medalie, de bronz, fiind cucerită în 2007, la Stuttgart.