Jorge Lorenzo și-a adjudecat Marele Premiu al Italiei la MotoGP

Campionatul Mondial de motociclism viteză

Sport 22 Mai 2016 / 18:26 572 accesări
Jorge Lorenzo jubilează după victoria de la Mugello

Pilotul spaniol Jorge Lorenzo (Yamaha), campionul mondial en titre, a câștigat Marele Premiu al Italiei la MotoGP, clasa-regină a motociclismului viteză, duminică, pe circuitul de la Mugello, în timp ce marele favorit al publicului, italianul Valentino Rossi, plecat din pole position, a fost nevoit să abandoneze din cauza unei probleme la motor. Lorenzo l-a devansat cu doar 19 miimi de secundă pe compatriotul său Marc Marquez (Honda), în timp ce poziția a treia a fost ocupată de italianul Andrea Iannone (Ducati), sosit după 4,742 secunde.

Grație acestui succes, al 64-lea din carieră și al treilea de la debutul acestui sezon, din care s-au desfășurat până acum șase curse, Lorenzo și-a consolidat prima poziție în clasamentul general al piloților, cu 115 puncte, fiind urmat de Marc Marquez 105p și de Valentino Rossi (Yamaha) 78p.

Cursa de la clasa Moto2 s-a încheiat cu victoria francezului Johann Zarco (Kalex), în timp ce la categoria Moto3 s-a impus sud-africanul Brad Binder (KTM). Campionatul Mondial de motociclism viteză va continua pe 5 iunie, cu Marele Premiu al Catalunyei.