Jucătoarele românce de badminton, medaliate cu aur și bronz la Internaționalele de Juniori

26 Martie 2017 / 11:27 656 accesări

Jucătoarele de badminton Maria Duțu și Ioana Grecea au câştigat medalia de aur la dublu, în timp ce Ioana Grecea a obţinut bronzul la simplu, în cadrul Internaționalelor de Juniori din Israel, potrivit unui comunicat.

Maria Duțu (CSS6 București) și Ioana Grecea (Sportul Studențesc București), principalele favorite ale probei de dublu feminin, au câștigat turneul din Israel, impunându-se în finală în fața dublului rus Lela Minadze / Anna Pianzina, cu scorul de 21-12, 22-20.

La numai 16 ani, împliniți de curând, româncele câștigă prima Cupă Mondială de Juniori, după medaliile de bronz câștigate în 2016 la Romanian Junior și în februarie anul acesta în Ungaria.

În proba de simplu feminin, Ioana Grecea a câștigat medalia de bronz, după ce a eliminat-o în sferturi pe favorita numărul 2, Elena-Alexandra Diordiev din Republica Moldova. Semifinala, foarte disputată, a fost câștigată de sportiva din Rusia, Lela Minadze, cu scorul de 21-19, 21-15.

Antrenoarea Daniela Timofte, care a fost alături de sportive la această competiție, este încrezătoare în potențialul junioarelor: „Rezultatele obținute de sportivele noastre, Ioana Grecea si Maria Duțu, la Internaționalele de Junori ale Israelului ne dau speranțe în obţinerea unei medalii la Campionatele Europene U17 din luna noiembrie. Nivelul de joc al fetelor crește cu fiecare participare internațională, ceea ce ne face să credem în șansa unei calificări la Jocurile Olimpice de Tineret din 2018.”

Punctele obținute ca urmare a acestor rezultate le asigură sportivelor din România un salt important în clasamentul mondial de juniori: Maria Duțu va ajunge în top 50 la dublu, iar Ioana Grecea în top 70 la simplu.

Săptămâna viitoare, Ioana și Maria sunt favoritele numărul 3 la Yonex Italian Junior, unde va participa și Daniel Popescu (CSM Timișoara), iar la mijlocul lunii aprilie vor reprezenta România, împreună cu Collins Filimon (CSU UVT Timișoara), la Campionatul European de Juniori.