Junioarele de la CSŞ 1 „Momentos” Constanţa vor juca la turneul final al CN de volei

Sport 11 Mai 2018 / 18:18 5263 accesări
Fetele antrenate de Gheorghe Brînză şi Georgiana Tisianu au obţinut două victorii în turneul semifinal de la Piatra Neamţ

Echipa de volei junioare de la Clubul Sportiv Şcolar 1 „Momentos” Constanţa s-a calificat la turneul final al Campionatului Naţional rezervat jucătoarelor născute în 1999 şi mai mici.

La turneul semifinal desfăşurat la Piatra Neamţ, fetele antrenate de Gheorghe Brînză și Georgiana Tisianu, care au fost ajutaţi în selecţia jucătoarelor de Viorica Lungu, au câştigat întâlnirile cu CSŞ Tg. Mureş, scor 3:0 (25:11, 25:12, 25:16) - miercuri, şi LPS Piatra Neamţ, scor 3:0 (25:14, 25:22, 25:21) - joi, şi au cedat în duelul cu CSM Bucureşti, scor 0:3 (23:25, 17:25, 14:25) - vineri. „Vreau să felicit fetele pentru evoluţia foarte bună. Obiectivul nostru a fost calificarea la turneul final şi am reuşit acest lucru”, a declarat antrenorul principal Gheorghe Brînză. La CSM evoluează două jucătoare crescute la CSŞ 1, Alexandra Spînoche şi Silvia Coman. Ocupând locul secund, voleibalistele constănţene s-au calificat la turneul final. La turneul semifinal de la Piatra Neamţ nu s-au prezentat echipele CSM LPS Brăila şi CS Laguna „Bogdan Petriceicu-Haşdeu” Constanţa.

Iată lotul de jucătoare al formaţiei CSŞ 1 „Momentos” Constanţa - coordonatoare de joc: Antonia Tărniceriu şi Andrada Albu; universali: Mădălina Iacobiță; centri: Andreea Iancu, Oana Nedea, Georgiana Cical şi Teodora Bălan; extreme: Mădălina Vintilă, Denisa Dumitru, Cristina Poncea şi Andreea Ioniță; libero: Andra Elena Cojocaru.

Turneul final se va desfăşura în perioada 21 mai - 25 mai, locul disputării urmând să fie stabilit luni, 14 mai.