Juventus ajunge în finala Cupei Italiei după penalty-uri de departajare

Fotbal / Cupa Italiei

Sport 03 Martie 2016 / 15:14 525 accesări
Marcelo Brozovic a înscris de două ori, dar Inter a ratat calificarea în finală

Internazionale Milano a recuperat spectaculos în faţa lui Juventus Torino, în returul celei de-a doua semifinale a Cupei Italiei, dar nu s-a putut califica în ultimul act. Învinşi cu 3-0 la Torino, în prima manşă, elevii lui Roberto Mancini s-au impus cu acelaşi scor, miercuri seară, pe „Giuseppe Meazza”, dar au cedat la loviturile de departajare, scor 3-5.

Brozovic a deschis scorul în min. 16, când l-a învins pe Neto cu un şut plasat de la marginea careului, iar la patru minute după pauză, un alt croat, Perisic, a înscris din apropiere pentru 2-0, după centrarea excelentă a lui Eder. Cei doi jucători croați au creat și al treilea gol al trupei lui Mancini, cu opt minute înainte de finalul timpului regulamentar, după ce Brozovic a transformat cu emoţii un penalty obţinut de Perisic. La loviturile de departajare, Barzagli, Zaza, Pogba, Morata şi Bonucci au transformat pentru Juventus, în timp ce golurile echipei din Milano au fost marcate de Brozovic, Manaj şi Nagatomo. Rodrigo Palacio a fost singurul care a ratat de la 11 metri, argentinianul trimiţând mingea în bara transversală.

Liderul din Serie A, Juvenus Torino, va juca pentru trofeu împotriva celor de la AC Milan. Finala se va disputa la 21 mai, pe „Stadio Olimpico” din Roma.