Kimi Raikkonen va pilota pentru Ferrari și în 2017

Automobilism / Campionatul Mondial de Formula 1

Sport 08 Iulie 2016 / 15:42 580 accesări
Kimi Raikkonen rămâne la Ferrari până la sfârșitul sezonului 2017

Pilotul finlandez de Formula 1 Kimi Raikkonen a anunţat vineri că şi-a prelungit contractul cu scuderia Ferrari pentru sezonul 2017. Raikkonen va face în continuare pereche cu Sebastian Vettel la echipa italiană. Înaintea acestui anunţ, viitorul pilotului în vârstă de 36 de ani era în dubiu, dar în cele din urmă va bifa al patrulea sezon consecutiv şi al şaptelea în total cu Ferrari. Finlandezul îl va susţine pe cvadruplul campion mondial Sebastian Vettel, care este considerat liderul echipei.

Raikkonen, care în prezent este decanul de vârstă al Formulei 1, a fost campion mondial cu Ferrari în 2007, a câştigat 20 de curse în carieră şi a reuşit 84 de podiumuri. El a fost depăşit categoric în performanţe de coechipierii din ultimii doi ani, Fernando Alonso în 2014 şi Vettel în 2015. În acest an, Raikkonen a sosit în urma lui Vettel în majoritatea curselor, dar se află la egalitate de puncte cu germanul în clasamentul piloţilor (96).

Scuderia Ferrari a fost interesată de piloţii Red Bull, Daniel Ricciardo şi Max Verstappen, dar ambii se află sub contract cu echipele lor pentru cel puţin doi ani. Spaniolul Carlos Sainz (Toro Rosso) şi mexicanul Sergio Perez (Force India) s-au aflat de asemenea pe lista celor de la Ferrari, însă ei ar fi fost prea scumpi pentru un transfer.

HAMILTON, CEL MAI RAPID ÎN PRIMA SESIUNE DE ANTRENAMENTE LIBERE PENTRU MARELE PREMIU AL MARII BRITANII

Următoarea cursă de Formula 1 din sezonul 2016 va fi Marele Premiu al Marii Britanii, programat duminică, de la ora 15.00, pe circuitul de la Silverstone. Calificările pentru alcătuirea grilei de start vor avea loc sâmbătă, tot de la ora 15.00. Prima sesiune de antrenamente libere, desfășurată vineri dimineață, a fost dominată de pilotul englez Lewis Hamilton (Mercedes). Triplul campion mondial a efectuat în total 30 de tururi de pistă și a reușit să-l devanseze cu 33 de miimi de secundă pe germanul Nico Rosberg, colegul său de la Mercedes și, totodată, marele rival în lupta pentru titlul de campion al lumii în acest sezon. Cele două „Săgeți Argintii” au fost urmate de monoposturile pilotate de germanii Nico Hulkenberg (Force India) și Sebastian Vettel (Ferrari), însă timpii acestora au fost mai slabi cu aproape o secundă comparativ cu cei înregistrați de reprezentanții Mercedes.

Hamilton a câștigat în Austria după un acroșaj cu Rosberg chiar în ultimul tur!