La doar 18 ani, Max Verstappen a devenit cel mai tânăr câștigător al unei curse de Formula 1

Automobilism / Formula 1

Sport 15 Mai 2016 / 19:29 645 accesări
Max Verstappen a reușit la Barcelona prima sa victorie în CM de Formula 1

Pilotul olandez Max Verstappen a câștigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei și a devenit, la doar 18 ani şi 228 de zile, cel mai tânăr învingător din istorie într-o cursă din Campionatul Mondial de Formula 1! El a obținut prima victorie din carieră la prima sa cursă alergată pe o mașină Red Bull, fiind remarcabilă inspirația conducerii echipei austriece, care i-a încredințat lui Verstappen volanul mașinii Red Bull chiar săptămâna aceasta, când l-a mutat pe rusul Daniil Kvyat la Toro Rosso, din motive disciplinare.

Pilotul german Sebastian Vettel, învingător în Marele Premiu al Italiei în 2008, deținea recordul anterior de precocitate, cu 21 ani și 71 de zile. În 2015, când concura pentru Toro Rosso, Max Verstappen a devenit și cel mai tânăr pilot care a luat startul într-o cursă de Formula 1, la vârsta de 17 ani și 166 de zile.

Olandezul a avut duminică, pe lângă talent și mașină foarte bună, și foarte mult noroc! Asta pentru că MP al Spaniei de la Barcelona a rămas încă din primul tur fără principalii doi favoriți, piloții de la Mercedes, care s-au acroșat și au abandonat! Lewis Hamilton plecase din pole position, însă Nico Rosberg l-a depășit în primul viraj. În virajul 3, Hamilton s-a apropiat amenințător de Rosberg, iar acesta din urmă i-a blocat calea înainte de intrarea în virajul 4. Hamilton a fost obligat să ruleze în afara pistei, pe zona cu iarbă, a pierdut controlul volanului și a derapat. Mașina campionului mondial s-a dus sanie, a acroșat monopostul lui Rosberg, iar ambii piloți au ieșit în decor cu mașinile grav avariate, fiind nevoiți să abandoneze!

Lupta pentru victorie a devenit deschisă, iar mașinile Ferrari și Red Bull s-au duelat pe circuit. Verstappen, care a avut cea mai bună strategie de cursă, cu două opriri pentru schimbul pneurilor, s-a instalat la conducere în turul 33 și nu a mai cedat șefia până la finalul celor 66 programate, deși a fost presat constant de finlandezul Kimi Raikkonen, pilot care are de două ori vârsta olandezului! Sebastian Vettel (Ferrari) a completat podiumul, după ce a câștigat duelul cu Daniel Ricciardo (Red Bull). Au mai terminat în puncte finlandezul Valtteri Bottas (Williams), spaniolul Carlos Sainz jr. (Toro Rosso), mexicanul Sergio Perez (Force India), brazilianul Felipe Massa (Williams), britanicul Jenson Button (McLaren-Honda) şi rusul Danil Kviat (Toro Rosso).

Rosberg rămâne lider în clasamentul piloților, cu 100 de puncte, urmat de Raikkonen 61p, Hamilton 57p, Vettel 48p, Ricciardo 48p, Verstappen 38p și Massa 36p. În clasamentul constructorilor, Mercedes are 157 de puncte și este urmată de Ferrari 109p, Red Bull Racing 94p și Williams 65p.

Etapa următoare a CM de Formula 1, Marele Premiu al Principatului Monaco, va avea loc la Monte Carlo, pe 29 mai.