La Roma, Buzărnescu a ajuns în optimile de finală

Tenis de câmp

Sport 16 Mai 2019 / 14:18 531 accesări

Tenismena română Mihaela Buzărnescu (locul 29 WTA) s-a calificat, joi, în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Roma. În turul al doilea, Buzărnescu a beneficiat de retragerea sportivei germane Julia Goerges (locul 18 WTA), la scorul de 6-4, 3-6, 4-4, după două ore şi 35 de minute de joc.

Buzărnescu este la a doua partidă consecutivă la Roma în care adversara s-a retras. În primul tur, sportiva noastră a câştigat primul set cu scorul de 6-2 şi conducea cu 5-4 şi 15-0 în setul al doilea, moment în care letona Jelena Ostapenko a abandonat. Prin prezenţa în optimi, Buzărnescu şi-a asigurat un cec în valoare de 29.866 de euro şi 105 puncte WTA.

Buzărnescu o va întâlni, tot joi, pe japoneza Naomi Osaka, liderul ierarhiei mondiale. Dacă va ajunge în sferturile de finală, Osaka îşi va păstra prima poziţie WTA, cel puţin până la turneul de la Roland Garros. Dacă va câştiga Buzărnescu, tenismena japoneza poate fi întrecută de Simona Halep, ocupanta locului secund, condiţia fiind ca tenismena constănţeană să câştige turneul de la Foro Italico.