Lecţia de franceză

Fotbal / Liga Campionilor - Grupa E: Steaua Bucureşti - Olympique Lyon 0-3

Sport 27 Septembrie 2006 / 00:00 845 accesări

Olympique Lyon a oferit aseară, în Ghencea, o adevărată lecţie de fotbal, avînd o posesie a balonului covîrşitoare în faţa unui adversar care s-a blocat în faţa... adevăratului examen european. Steaua nu a reuşit să pună probleme campioanei Franţei, speranţa unui mult visat punct fiind risipită cu două minute înaintea pauzei. Dominarea teritorială a echipei franceze s-a materializat în finalul primei reprizei, atunci cînd mulţi se gîndeau la indicaţiile de la cabine. După ce s-a remarcat la şuturile lui Juninho şi Toulalan, Carlos a gafat nepermis în min. 43, scăpînd mingea în interiorul careului, iar Fred nu a iertat. La zece minute de la reluare, Tiago a majorat avantajul oaspeţilor, marcînd cu capul, din careul mic, după un corner executat de Juninho. La 2-0, Lyon a redus motoarele, dar Steaua nu a putut să înscrie golul de onoare. În min. 89 Benzema a stabilit scorul final: Steaua - Lyon 0-3, pentru că Dică nu l-a putut învinge pe Coupet, din lovitură liberă.

Au evoluat formaţiile - Steaua (antrenor Cosmin Olăroiu): Carlos - P. Marin, Goian, Ghionea, Neşu - Nicoliţă, Lovin (75 Thereau), Paraschiv (cpt.) (57 Ov. Petre), Boştină (54 Opriţa) - N. Dică, V. Badea; Lyon (antrenor Gerrard Houllier): Coupet - Clerc, Cris, P. Muller, Abidal (75 Reveillere) - Wiltord, Juninho (cpt.), Tiago (82 Kallstrom), Toulalan, Malouda - Fred (85 Benzema). Cartonaşe galbene: Opriţa, Nicoliţă/ Toulalan. Au arbitrat: Howard Webb - Philip Sharp şi David Bryan (toţi din Anglia).

Tot în Grupa E, la Madrid, Real a învins pe Dinamo Kiev cu 5-1 (Van Nistelrooy 20, 71-pen., Raul 27, 61, Reyes 45/ Milevski 47).

Celelalte rezultate - GRUPA F: Benfica Lisabona - Manchester United 0-1 (Saha 60); Celtic Glasgow - FC Copenhaga 1-0 (K. Miller 36-pen.); GRUPA G: Arsenal - FC Porto 2-0 (T. Henry 38, Hleb 48); TSKA Moscova - Hamburger SV 1-0 (Dudu 59); GRUPA H: AEK Atena - Anderlecht 1-1 (J. Cesar 28/ Frutos 25); Lille - AC Milan 0-0.