Lewis Hamilton a câștigat MP al Chinei

Automobilism / Formula 1

Sport 14 Aprilie 2015 / 00:00 559 accesări

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes), campionul mondial en titre, a câștigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Chinei. Învingătorul a fost cronometrat cu timpul de 1h39:42,008, fiind urmat de germanii Nico Rosberg (Mercedes), la 0,714, și Sebastian Vettel (Ferrari), la 2,988. Ca şi la primele două curse ale sezonului, disputate în Australia şi în Malaezia, Hamilton a plecat din pole position, urmat de Rosberg, de cei doi piloți de la Williams-Mercedes, brazilianul Felipe Massa și finlandezul Valtteri Bottas, de un alt finlandez, Kimi Räikkönen (Ferrari), și de australianul Daniel Ricciardo (Red Bull-Renault). Ambele monoposturi McLaren, pilotate de Fernando Alonso şi Jenson Button, au fost eliminate în primul segment al calificărilor, terminând pe locurile 17 și 18!

Hamilton a obţinut al patrulea succes pe circuitul de la Shanghai şi al 35-lea din carieră, într-o cursă încheiată practic cu trei tururi înainte de final. Deşi piloţii au parcurs toate cele 56 de tururi ale Marelui Premiu al Chinei, din turul 53 ei nu au mai avut voie să se depăşească, pentru că un monopost fusese abandonat chiar pe linia dreaptă din faţa boxelor! Cel mai tânăr pilot din istoria Formulei 1, olandezul Max Verstappen de la Toro Rosso, rula către o clasare în puncte, pe locul 8, dar în turul 53 o problemă la cutia de viteze a monopostului său l-a forţat să-şi abandoneze maşina pe linia dreaptă din faţa standurilor. Comisarii FIA au trimis pe pistă safety car-ul, care a neutralizat cursa. Monopostul Toro Rosso a fost scos cu greutate în afara pistei, astfel că piloţii nu au mai avut permisiunea să depășească. Maşina de securitate a ieşit de pe pistă cu puţin timp înainte ca Hamilton să treacă linia de sosire, dar mesajul de la centrul de control al cursei a fost clar: fără depăşiri!

Până în acel moment, Marele Premiu al Chinei nu a oferit prea mult spectacol, ierarhia finală a primilor opt clasați fiind aceeaşi cu cea înregistrată la sfârşitul primului tur! Hamilton, cel mai rapid pilot în calificări şi în cursă, a câştigat fără probleme a doua etapă din acest an, după victoria din Australia. El s-a impus de opt ori în ultimele zece Grand Prix-uri, începând din luna septembrie 2014, de la Monza, ratând victoria doar în Brazilia (2014) şi Malaezia (2015). Ierarhia piloților clasați după cei trei ocupanți ai podiumului și intrați în puncte i-a cuprins pe Räikkönen, Massa, Bottas, francezul Romain Grosjean (Lotus-Renault), brazilianul Felipe Nasr (Sauber), Ricciardo și suedezul Marcus Ericsson (Sauber).

După acest al doilea succes din 2015, Hamilton şi-a mărit avansul în clasamentul general al piloţilor, în care a acumulat 68 de puncte. Vettel este al doilea, cu 55p, iar Rosberg a rămas al treilea, cu 51p. În clasamentul constructorilor, Mercedes are 119 puncte după trei etape, echipa germană fiind urmată de Ferrari (79p) şi de Williams (48p). Următoarea cursă, Marele Premiu al Bahrainului, va avea loc duminica viitoare, pe circuitul de la Sakhir.