Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Mexicului

31 Octombrie 2016 / 12:04 500 accesări

Pilotul britanic de la Mercedes, Lewis Hamilton (31 de ani), a câştigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Mexicului, pe circuitul "Autodromo Hermanos Rodriguez" din Ciudad de Mexico, şi s-a apropiat de coechipierul Nico Rosberg în fruntea clasamentului general.

Este a opta victorie de cursă pentru Hamilton în acest sezon. După cele 71 de tururi, Lewis a fost cronometrat cu o oră, 40 de minute, 31 de secunde şi 402 miimi, cu 8,354 secunde mai rapid decât germanul Nico Rosberg, care s-a clasat pe 2. Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a trecut linia de sosire al treilea, dar a fost penalizat cu cinci secunde la finalul cursei, din cauza unei manevre nesportive, şi a coborât pe locul 4. Podiumul a fost completat astfel de către australianul Daniel Ricciardo, de la Red Bull.

În urma acestei victorii, Hamilton s-a apropiat la 19 puncte de liderul Nico Rosberg şi păstrează şanse la titlul mondial, cu două etape rămase de disputat din acest sezon: Marele Premiu al Braziliei, programat la 13 noiembrie, şi Marele Premiu de la Abu Dhabi, programat la 27 noiembrie.

22. Pascal Wehrlein (Manor) +71 tururi.

Dupa rezultatele înregistrate la Marele Premiu al Mexicului, top 10 din clasamentul general arată în felul următor: