Lewis Hamilton a obținut la Shanghai prima sa victorie din 2017

Automobilism / Campionatul Mondial de Formula 1

Sport 09 Aprilie 2017 / 11:26 826 accesări

Pilotul britanic Lewis Hamilton a câștigat clar Marele Premiu al Chinei, a doua etapă a ediției 2017 din Campionatul Mondial de Formula 1. Driverul de la Mercedes a plecat din pole position și a rămas în frunte până la finiș. Al doilea a încheiat germanul Sebastian Vettel, câștigătorul etapei inaugurale a sezonului, cea din Australia. Astfel, Hamilton și pilotul de la Ferrari sunt acum la egalitate în fruntea clasamentului general, ambii având câte o victorie și un loc 2!

Pista a fost parțial udă la start, astfel că mulți piloți au plecat pe pneuri intermediare. Startul a fost unul calm, fără multe depășiri. În turul 3, majoritatea piloților au intrat la boxe pentru schimb de pneuri. Vettel, al doilea pe grilă, a fost printre cei care au schimbat, însă Hamilton a rămas pe intermediare. În turul 4, pe linia dreaptă, Giovinazzi a avut un accident, astfel că a fost nevoie de intrarea mașinii de siguranță, iar piloții care nu schimbaseră pneurile au avut prilejul perfect să o facă acum. Max Verstappen, care plecase de pe a 16-a poziție a grilei de start, a făcut o cursă superbă de recuperare, iar în turul 11 urca pe locul 2, depășindu-l pe coechipierul său de la Red Bull, Daniel Ricciardo. În turul 22, Ricciardo a pierdut și locul 3, fiind întrecut de Vettel. În turul 29, Vettel a trecut și de Verstappen și a urcat pe 2. Au urmat noi opriri la boxe, pentru un alt schimb de pneuri, însă fără modificări în fruntea clasamentului. Cu zece tururi înainte de final, Hamilton rămânea în frunte, urmat de Vettel, Verstappen și Ricciardo. Kimi Raikkonen completa top 5 iar această ordine s-a păstrat până la finalul cursei.

Lewis Hamilton a bifat a 54-a victorie a carierei și a cincea la Shanghai, după ce sâmbătă obținuse al 63-lea pole-position. Pilotul în vârstă de 32 de ani ocupă locul 3 într-un clasament al tuturor timpurilor, fiind depășit numai de Ayrton Senna, cu 65 de pole-uri, și de Michael Schumacher, cu 68. MP al Chinei a fost a șasea cursă consecutivă cu Hamilton în pole position și a 17-lea la rând cu o mașină Mercedes în pole.

Per total, victoria de la Shanghai a reprezentat a 106-a clasare pe podium din cariera britanicului, care îl egalează la acest capitol pe francezul Alain Prost. Doar Michael Schumacher, cu 155 de clasări pe podium, îl depășește pe Hamilton. Următoarea etapă a CM de Formula 1 este programată în Bahrein, duminica viitoare.

Alonso este cel mai bine plătit pilot din Formula 1 - 40 de milioane de dolari pe sezon