Lewis Hamilton a trecut pe primul loc în clasamentul piloţilor din F1

După victoria din Azerbaidjan

Sport 30 Aprilie 2018 / 14:42 492 accesări

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului, a patra etapă din Campionatul Mondial de Formula 1. Pe circuitul de la Baku, în cursa desfăşurată duminică, Hamilton a fost urmat de finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari), iar al treilea a fost mexicanul Sergio Perez (Force India). Cursa a consemnat mai multe abandonuri: Esteban Ocon (Force India) şi Serghei Sirotkin (Williams) - în primul tur, Nico Hulkenberg (Renault) - în turul 11, Max Verstappen şi Daniel Ricciardo (ambii piloţi de la Red Bull) - în turul 40, Romain Grosjean (Haas-Ferrari) - în turul 44 şi Valteri Bottas (Mercedes) - în turul 49.

În urma succesului din Azerbaidjan, Lewis Hamilton a preluat conducerea în clasamentul piloţilor, cu 70 de puncte, urmat de Sebastian Vettel, cu 66p, şi Kimi Raikkonen, cu 48p.

În clasamentul constructorilor lider, podiumul este ocupat de Ferrari, cu 114 puncte, Mercedes, cu 110p, şi Red Bull, cu 55p.

Etapa a cincea din actualul sezon al Formulei 1, Marele Premiu al Spaniei, se va desfăşura la 13 mai, la Barcelona.