Lewis Hamilton, învingător în Marele Premiu al Canadei

12 Iunie 2016 / 23:46 375 accesări

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Canadei, a şaptea etapă a Campionatului Mondial. Hamilton a fost urmat de germanul Sebastian Vettel (Ferrari) şi de finlandezul Valtteri Bottas (Williams).

E a cincea victorie a britanicului în Canada, circuitul pe care a câștigat cele mai multe curse. Doar Michael Schumacher s-a impus de mai multe ori (7) pe circuitul Gilles Villeneuve din Montreal.

Vettel a părut că deţine controlul cursei după ce a început furtunos de pe locul 3 pe grila de start. După primul viraj, pilotul Ferrari devenise lider. Dar Vettel a cedat avantajul din cauza strategiei cu două opriri la boxe, spre deosebire de Hamilton care a înregistrat doar una.

În urma acestui rezultat, Lewis Hamilton a redus deficitul în clasament faţă de liderul Nico Rosberg la doar nouă puncte, după ce germanul a terminat pe locul 5. Piloţii Ferrari se află la distanţe considerabile, peste 30 de puncte.

Sebastian Vettel (Ferrari) a terminat la 5 secunde în spatele câştigătorului, în timp ce Valtteri Bottas (Williams) a făcut o cursă excelentă şi a ocupat un nesperat loc 3, la distanţă foarte mare de Hamilton (46.422 secunde). Piloţii Red Bull, Max Verstappen şi Daniel Ricciardo au făcut o cursă mediocră, dar au terminat în puncte, de pe locurile 4, respectiv 7.

Următoarea cursă este Marele Premiu al Azerbaidjanului, la Baku, în perioada 17-19 iunie.

În clasamentul piloţilor, Nico Rosberg este lider, cu 116 puncte, urmat de: Lewis Hamilton (107 puncte), Sebastian Vettel (78 de puncte), Daniel Ricciardo (72 de puncte), Kimi Raikkonen (69 p), Max Verstappen (50 p), Valtteri Bottas (44 p), Felipe Massa (37 p) etc.

În clasamentul constructorilor, Mercedes conduce autoritar, cu 223 de puncte. Ferrari este pe 2, cu 147 de puncte, iar Red Bull completează podiumul, cu 130 de puncte.

Iată rezultatele complete înregistrate în MP de Formula 1 al Canadei (70 de tururi):

1. Hamilton Lewis (Mercedes) 1 oră :31 minute :05.296 secunde