Lewis Hamilton, învingător pentru a șasea oară în Canada

Automobilism / Campionatul Mondial de Formula 1

Sport 12 Iunie 2017 / 17:47 529 accesări
Trofeul cu care a fost răsplătit Lewis Hamilton la Montreal este inconfundabil!

Pilotul britanic Lewis Hamilton s-a impus în Marele Premiu de Formula 1 al Canadei pentru a șasea oară în carieră, reușind totodată a 56-a victorie în Campionatul Mondial. Hamilton a plecat din pole position și a condus în permanență, realizând Marele Șlem: pole position + victorie + cel mai rapid tur + locul întâi de la start la finiș (cu excepția a doar câteva secunde, în care a intrat la boxe, dar a fost imediat imitat de al doilea clasat din acel moment!). Este a patra oară în carieră când completează Marele Șlem într-o cursă, britanicul egalând astfel recordul deținut până acum de Jackie Stewart, Nigel Mansell, Sebastian Vettel și Ayrton Senna. Hamilton a mai egalat în weekend un record al lui Senna, plecând pentru a 65-a oară din pole position într-un Grand Prix.

Imediat după start, în spatele lui Hamilton s-au produs mai multe evenimente notabile. Sebastian Vettel, care a fost al doilea pe grilă, a ratat startul și a avut parte de o oprire neprogramată la standuri, pentru schimbarea eleronului din față. Vettel a căzut astfel pe ultimul loc, dar a dus o cursă de urmărire fantastică și a încheiat pe locul 4, după mai multe depășiri spectaculoase.

Felipe Massa și Carlos Sainz au abandonat în primul tur în urma unui acroșaj. Max Verstappen începuse bine cursa, urcase pe locul 2, dar a abandonat în turul al 11-lea din cauza unei probleme mecanice. Astfel, finlandezul Valtteri Bottas, colegul lui Hamilton la Mercedes, a ajuns pe poziția secundă și nu a mai cedat-o până la sfârșit. Este prima dublă reușită de Mercedes în acest sezon. Podiumul a fost completat de australianul Daniel Ricciardo.

Canadianul Lance Stroll a ocupat locul 9 pe circuitul „Gilles Villeneuve” din Montreal, reușind prima sa clasare în puncte din carieră. Debutant în acest sezon, Stroll are doar 18 ani și este al doilea cel mai tânăr pilot din istoria Formula 1 care obține puncte. Recordul este deținut de Max Verstappen, care avea 17 ani când a adunat prima dată puncte în carieră.

Vettel rămâne lider în clasamentul piloților, cu 141 de puncte, urmat de Hamilton, care s-a apropiat la 12 puncte de german după a treia sa victorie în șapte curse desfășurate în acest an. Grație dublei din America de Nord, Mercedes a devenit lider la constructori, cu 222 de puncte, urmată de Ferrari 214p și de Red Bull 112p.

Următoarea cursă din Campionatul Mondial de Formula 1 este Grand Prixul Azerbaidjanului, programat pe 25 iunie.