Lewis Hamilton s-a impus în Marele Premiu al Belgiei

Automobilism / Formula 1

Sport 27 August 2017 / 19:00 689 accesări
Lewis Hamilton a câştigat a 58-a cursă din carieră

Pilotul britanic Lewis Hamilton, de la Mercedes, s-a impus, duminică, în Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, a 12-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, fiind urmat de germanul Sebastian Vettel, de la Ferrari, şi de australianul Daniel Ricciardo, de la Red Bull. Lewis Hamilton a câştigat a 58-a cursă din carieră, la al 200-lea său start. A fost al al treilea succes al britanicului pe circuitul de la Spa-Francorchamps și al cincilea din acest sezon. În Belgia, Hamilton a reușit, sâmbătă, al 68-lea pole position din carieră, egalând recordul în materie deținut de germanul Michael Schumacher.

Pe primul loc în clasamentul general al piloţilor se menține Sebastian Vettel, cu 220 de puncte, urmat de Lewis Hamilton, cu 213p, și de finlandezul Valtteri Bottas, colegul lui Hamilton de la Mercedes, cu 179p.

Podiumul clasamentul constructorilor se prezintă astfel: 1. Mercedes 392p, 2. Ferrari 348p, 3. Red Bull 199p.

Următoarea etapă din Campionatul Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Italiei, se va desfășura la 3 septembrie, la Monza.