Liderul Ligii 1 la finalul anului este FC Viitorul

Fotbal / Liga 1, etapa a 21-a: FC VIITORUL - FC BOTOŞANI 3-1

Sport 19 Decembrie 2016 / 22:57 1301 accesări

Răzvan Marin a fost omul meciului FC Viitorul - FC Botoşani

Gabi Iancu a marcat golul egalizator din penalty

După ce a ratat o ocazie uriaşă în prima repriză, Aurelian Chiţu a înscris al doilea gol al Viitorului

Florinel Coman a avut o evoluţie foarte bună în partida de luni

Căpitanul Romario Benzar a evoluat în nota sa obişnuită

Jucătorii Viitorului încheie anul pe prima poziţie în ierarhia Ligii 1

Dorinţa jucătorilor de la Viitorul şi a lui Gică Hagi s-a împlinit luni seară, echipa constănţeană obţinând victoria care îi permite să ierneze în fruntea primului eşalon al fotbalului românesc. Viitorul a învins cu scorul de 3-1 (G. Iancu 16-pen., A. Chiţu 50, R. Marin 62 / M. Roman I 1) pe FC Botoşani, în etapa a 21-a a Ligii 1, la capătul unui duel care a început practic de la scorul de... 0-1, astfel că are două puncte în plus în fruntea clasamentului faţă de FC Steaua Bucureşti. Viitorul nu a mai pierdut pe teren propriu în ultimele 12 partide, iar în ultimele şapte meciuri echipa de la ţărmul mării a obţinut şase victorii consecutive (cinci în campionat şi una în Cupa României) şi un rezultat de egalitate (în campionat, în etapa a 16-a).

GOL ÎN SECUNDA... 8

Meciul disputat pe terenul „Central” al Bazei Sportive a Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu a început cum nu se putea mai rău pentru Viitorul, oaspeţii deschizând scorul în secunda... 8, imediat după repunerea de la centru terenului. Mingea a ajuns în careul gazdelor, Buzbuchi a ezitat şi nu a reţinut balonul, iar Mihai Roman I a profitat, marcând în poarta goală. Acelaşi Mihai Roman I putea mări avantajul echipei din Botoşani în minutul 6, dar Buzbuchi a respins salvator cu piciorul în situaţie de unu la unu. Egalarea a venit în minutul 16, când Gabi Iancu a fructificat lovitura de la 11 metri acordată pentru un fault clar comis în careu de Burcă asupra lui Florinel Coman, lansat foarte bine de Răzvan Marin. Fotbaliştii constănţeni au asaltat până la finalul primei reprize poarta lui Albuţ, însă scorul a rămas 1-1 după primele 45 de minute. Portarul oaspeţilor a intervenit la şuturile lui Benzar (min. 24) şi Florinel Coman (min. 28), dar mai ales în minutul 41, la mingea trimisă spre poartă de Aurelian Chiţu, lansat excelent de acelaşi Răzvan Marin. Viitorul a început ofensiv repriza a doua şi Florinel Coman a trimis mingea peste poartă în minutul 49, după centrarea lui Cristi Ganea. Trupa lui Gică Hagi a preluat conducerea în minutul 50, când Aurelian Chiţu a fructificat cu capul centrarea perfectă a lui Răzvan Marin, omul meciului în confruntarea de luni seară. După atâtea pase excelente, mijlocaşul Viitorului şi-a trecut numele şi pe lista marcatorilor, marcând al treilea gol al gazdelor în minutul 62. Răzvan Marin putea reuşi dubla în minutul 66, când a trimis mingea pe lângă poartă. În minutul 80, Florinel Coman şi Cicâldău au irosit şi ei şansa a mări avantajul Viitorului, după care sărbătoarea s-a declanşat la final pe teren şi în vestiarul constănţean pentru parcursul foarte bun din prima parte a sezonului 2016-2017.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Hodorogea, Ţîru, Boli, Cr. Ganea - Benzar (cpt.) (87 D. Lopez), Dr. Nedelcu, R. Marin - A. Chiţu, G. Iancu (74 Cicâldău), Fl. Coman; FC Botoşani (antrenor Leo Grozavu): Albuţ - Patache (cpt.), Burcă, Plămadă (38 Popovici), Muşat - Willie, Cucu, Moruţan - M. Roman I (63 Herghelegiu), Elek (84 Târnovan), Astafei. Cartonaşe galbene: G. Iancu / Albuţ, Cucu. Meciul a fost arbitrat la centru de Istvan Kovacs.

Clasament: 1. FC VIITORUL 42p (golaveraj: 29-19), 2. FC Steaua 40p (27-16), 3. Gaz Metan 37p (33-21), 4. Craiova 37p (28-21), 5. Dinamo 32p (33-28), 6. CFR 30p (34-20), 7. Astra 29p (21-25), 8. Botoşani 25p (25-25), 9. Iaşi 25p (22-23), 10. Voluntari 25p (27-29), 11. Pandurii 24p (22-29), 12. Concordia 17p (11-26), 13. ASA 9p (16-33), 14. ACS Poli 8p (21-34). CFR şi ASA sunt penalizate cu câte şase puncte, iar ACS Poli, cu 14 puncte.