Liga I: Farul Constanţa - FC U Craiova 3-2

Sport 25 Ianuarie 2022 / 00:11 716 accesări

Farul Constanţa a învins-o pe FC U Craiova cu scorul de 3-2 (3-0), luni seara, pe teren propriu, la Ovidiu, în ultimul meci din etapa a 22-a a Ligii I de fotbal.

Cele două echipe şi-au împărţit momentele de joc, gazdele dominând prima repriză, în timp ce oaspeţii au fost mai buni după pauză.

Nigerianul Michael Omoh a marcat de două ori pentru Farul la primul său meci după venirea de la Academica Clinceni (5, 45), celălalt gol al constănţenilor fiind reuşit de spaniolul Jefte Betancor (34), golgheterul la zi al Ligii I, cu 12 reuşite.

Scorul pauzei, 3-0, a fost stabilit de Omoh în min.45, care lansat excelent de De Nooijer a driblat un adversar și l-a executat pe D. Popa din situație de unu la unu.

În repriza secundă, chiar dacă și-a creat alte ocazii importante, Farul nu a mai înscris. În schimb, oaspeții au înscris de două ori prin Campagno și Asamoah.

Au evoluat - Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Boboc (59 Mladen) , Larie, Ghiță, De Nooijer - Ciobanu (65 Radaslavescu), Artean, Grameni - Purece (59 Pires), Betancor (87 Moldoveanu), Omoh (59 Ganea). Rezerve: Brănescu - Dănuleasă, Buta, Sali.

FC U Craiova 1948 (antrenor Nicolo Napoli): D. Popa - Negru (65 Sidibe), Kovacic, Diallo, Huyghebaert - Asamoah, V. Achim (46 Pop), Van Durmen - Baeten, Bălan, Marquet (46 Compagno). Rezerve: Mogoșanu - Bușu, Paramatti, D. Albu, Ondaan, Bauza.

FC U Craiova 1948 a solicitat, luni, recuzarea arbitrului Ionuţ Coza, delegat de Comisia Centrală a Arbitrilor (CCA) să oficieze partida cu Farul Constanţa. Conducerea FC U Craiova susţinea că arbitrul a greşit grav în două partide, în tur cu Farul Constanţa şi în ediţia trecută a Ligii a II-a, cu Petrolul Ploieşti.