Liga I: Farul Constanţa - Universitatea Craiova 1-0

Sport 07 Noiembrie 2021 / 18:43 1107 accesări

Farul Constanţa a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 1-0 (0-0), duminică, pe teren propriu, la Ovidiu, într-un meci din etapa a 15-a a Ligii I de fotbal.

Golul victoriei a venit absolut meritat în min.78 prin Adrian Petre, intrat cu numai două minute mai devreme pe teren, după o fază la care au mai colaborat doi jucători proaspăt introduşi de Gheorghe Hagi, Eduard Radaslavescu şi Ely Fernandes.

Universitatea Craiova a dominat prima repriză, în care şi-a creat câteva ocazii bune, prin Jovan Markovic, în timp ce Farul a fost mai incisivă după pauză, ratând câteva situaţii clare înainte de a deschide scorul.

Universitatea a avut şansa egalării, însă portarul Marian Aioani s-a opus senzaţional reluării lui Andrei Ivan, cu călcâiul, din doar câţiva metri.

Au evoluat - Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Dussaut, Larie, Ghiță, De Nooijer - Purece (66 Grameni), Artean, Ciobanu (76 Radaslavescu) - Ganea (70 Ely), Betancor (76 Petre), Pitu (66 Boboc). Rezerve: Brănescu - Dănuleasa, Buta, Sali.

U. Craiova (antrenor Laurențiu Reghecampf): Pigliacelli - Căpățână, Găman, Screciu, Bancu - Bălașa (67 Crețu), Nistor (80 Ivanov)- Gustavo (59 Câmpanu), Houri (80 Baiaram), Ivan - Markovic (59 Koljic). Rezerve: Lazar - Vătăjelu, M. Constantin, Vînă.