Liverpool a terminat la egalitate derby-ul cu Manchester United din Premier League

15 Ianuarie 2017 / 20:38 423 accesări

Derby-ul etapei a 21-a din Premier League, dintre Manchester United și Liverpool, disputat duminică pe Old Trafford, s-a încheiat nedecis, scor 1-1, iar Jose Mourinho rămâne cu un singur succes în fața lui Jurgen Klopp în disputele directe.

Tânărul Trent Alexander Arnold a fost surpriza pregătită de Jurgen Klopp pentru derby-ul cu Manchester United, de pe Old Trafford. Fundașul dreapta, în vârstă de doar 18 ani, nu a dezamăgit așteptările managerului german. Liverpool a marcat în minutul 27, prin James Milner, care a transformat o lovitură de la 11 metri.

Managerul Jose Mourinho i-a introdus în partea secundă pe Rooney, Mata și Fellaini, iar Manchster United a evitat înfrângerea în fața lui Liverpool, grație lui Zlatan Ibrahimovic, care a restabilit egalitatea, cu șase minute înainte de finalul partidei.

Liverpool este pe locul trei în clasament, cu 45 de puncte, la egalitate cu Tottenham și cu șapte mai puține decât liderul Chelsea, în timp ce United rămâne pe 6, cu 40 de puncte.

A fost episodul cu numărul 198 din "North-West Derby". Manchester s-a impus de 79 de ori, Liverpool de 65 de ori, iar 54 de partide s-au încheiat la egalitate.

Manchester United: De Gea - Valencia, Rojo, Jones, Darmian - Carrick, Pogba, Herrera - Mkhitaryan, Martial, Ibrahimovic. Manager: Jose Mourinho

Liverpool: Mignolet - Alexander-Arnold, Lovren, Klavan, Milner- Henderson, Can, Wijnaldum - Firmino, Lallana, Origi. Manager: Jurgen Klopp