Liverpool şi Barcelona, cu un pas în semifinale

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală, manşa tur

Sport 05 Aprilie 2018 / 09:00 539 accesări

FC Liverpool şi FC Barcelona au câştigat la scor întâlnirile din manşa tur a sferturilor de finală din UEFA Champions League, disputate miercuri seară, iar prezenţa în semifinalele competiţiei este tot mai aproape. Liverpool a produs surpriza, mai ales prin scorul înregistrat în duelul cu Manchester City, iar Barca s-a impus fără ca Messi să-şi treacă numele pe lista marcatorilor, dar cu două autogoluri reuşite de formaţia italiană.

Din păcate, la Liverpool, înaintea partidei, suporterii „cormoranilor” au aprins numeroase fumigene şi au aruncat cu sticle şi cu alte obiecte în autocarul oaspeţilor, la sosirea la stadion.

Jocul de la Barcelona a fost întrerupt pentru scurt timp, în minutul 19, după ce pe teren au ajuns mai multe baloane aruncate din tribune de fanii echipei gazdă, care au cerut eliberarea liderilor catalani şi independenţa regiunii.

Rezultatele de miercuri seară: FC Liverpool - Manchester City 3-0 (M. Salah 12, Oxlade-Chamberlain 21, Mané 31) şi FC Barcelona - AS Roma 4-1 (De Rossi 38-autogol, Manolas 55-autogol, Piqué 59, Luis Suárez 87 / Džeko 80).

Rezultate de marţi seară: Juventus Torino - Real Madrid 0-3 (Cr. Ronaldo 3, 64, Marcelo 72) şi FC Sevilla - Bayern Munchen 1-2 (Sarabia 31 / Jesús Navas 37-autogol, Thiago Alcántara 68).

Partidele retur sunt programate la 10 şi 11 aprilie.